slider-hgv.jpg
Palety drewniane w przewozie szczepionek na COVID-19
14 grudnia 2021

Palety drewniane w przewozie szczepionek na COVID-19

Dla transportu szczepionek przyjęto 3 scenariusze, opracowane w oparciu o kryteria temperatury, odległości i dostępności odpowiednich opakowań i magazynów. I tak:

  • transport bezpośredni na paletach lub w opakowaniach za pośrednictwem samolotów, lub transportu samochodowego stosowany w przypadkach, gdy punkt odbioru szczepionek jest blisko miejsca produkcji preparatu,

  • lokalny cross – docking, gdzie palety z pojemnikami chłodniczymi przewożone są drogą lotniczą do państw docelowych a dalej, po nadaniu im nowych oznaczeń, ciężarówkami docierają do miejsca przeznaczenia. Ten sposób dystrybucji najlepiej sprawdza się w przypadkach, gdzie punkt docelowy znajduje się w znacznej odległości od przedsiębiorstw wytwarzających szczepionki. Metoda ta pozwala znacznie obniżyć koszty transportu,

  • lokalne magazynowanie, gdzie palety ze szczepionkami trafiają do centrów magazynowania i dystrybucji, a następnie rozdzielane do indywidualnych pakietów. Sposób ten sprawdza się w dużych regionach oraz przy takich szczepionkach, które nie wymagają bardzo niskich temperatur.

Wynajem palet drewnianych 

Oprócz doboru właściwej metody dystrybucji szczepionek przeciw COVID – 19, bardziej niż kiedykolwiek ważna jest elastyczność dostaw. Jednym ze sposobów jej zapewnienia jest wynajem palet drewnianych. Pozwala to zaspokoić potrzebę zwiększenia ilości nośników logistycznych w odpowiednim czasie i miejscu. Firmy zajmujące się transportem i magazynowaniem towarów korzystały z tego udogodnienia jeszcze przed wybuchem pandemii. Po jej pojawieniu się to zagadnienie nabrało jeszcze większej wagi. Wynajem palet od producenta to nie tylko natychmiastowy do nich dostęp, ale też brak konieczności ich magazynowania. Koszty składowania palet są bardzo wysokie, uniknięcie ich jest więc bardzo opłacalne dla przedsiębiorstw transportowych.

Kolejnym zagadnieniem, które przy przewozie szczepionek na paletach EPAL ma szczególne znaczenie, jest technologia zapewniająca możliwość lokalizacji opakowań w czasie rzeczywistym. Taka kontrola pozwala na śledzenie przemieszczania się palet poszczególnych firm, a co za tym idzie, daje możliwość optymalizacji ich tras na podstawie natężenia czy zakłóceń w ruchu drogowym. Wszystko to wpływa na sprawność dostarczania szczepionek do punktów, gdzie są one podawane pacjentom.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.