slider-hgv.jpg
Funkcjonowanie magazynu z paletami drewnianymi HGV Olkusz
24 stycznia 2021

Funkcjonowanie magazynu z paletami drewnianymi HGV Olkusz

Pierwszym etapem jest przyjmowanie towaru. Magazynier sprawdza,czy przywieziony ładunek odpowiada dokumentom, które mu towarzyszą. Odbywa się to  w wydzielonym sektorze magazynu.  W momencie, kiedy następuje potwierdzenie odbioru towaru, odpowiedzialność za towar przejmuje magazyn. W obrocie towarowym funkcjonują dwie postacie przyjęcia. Wewnętrzne (w ramach struktur przedsiębiorstwa) oraz od dostawcy zewnętrznego (przyjęcie zewnętrzne). Po przyjęciu towaru pracownicy magazynu dokonują sprawdzenia dokumentów i rozładunku materiałów, w tym także zajmujących palety drewniane HGV Olkusz. Następnie dokonywana jest kontrola stanu technicznego dostawy. Potem towar jest sortowany tak, aby trafił do właściwej części magazynu. Po przygotowaniu dostawy do składowania, trafia ona do odpowiedniej części hali magazynowej.

Składowanie towaru na paletach EURO Olkusz

Następnym etapem jest składowanie towarów i materiałów, które trafiły do magazynu. Jest to jego podstawowe zadanie. Rozpoczyna się od odbioru towaru, któremu towarzyszy instrukcja, jak powinien on być przechowywany. Określa ona temperaturę, kontrolę sąsiedztwa innych towarów i sposób jego konserwacji. Ta faza przebywania towarów w magazynie obejmuje też transport ładunków do strefy, gdzie kompletowane są zamówienia i w ostateczności wydawanie towarów.

Kompletacja towarów

Kolejną operacją, która ma miejsce w magazynie, jest kompletacja towarów. Polega ona na gromadzeniu towarów zgodnie z zamówieniem klienta i tworzenie w ten sposób odrębnych jednostek ładunkowych. Istnieją dwa sposoby jej przeprowadzenia. Pierwszy polega na zgromadzeniu towarów „pokrywających” jedno zamówienie. Drugi to zebranie towaru potrzebnego do realizacji wszystkich aktualnych zleceń, a potem rozdzielenie go na poszczególne zamówienia. Bez względu na to, który sposób jest stosowany, realizuje on założenia kompletowania towarów. Materiały kompletują magazynierzy, używając przy tym automatycznych elementów wyposażenia magazynu. Poszczególne czynności składające się na ten etap pracy w magazynie to:

  • odbiór materiałów z miejsca przechowywania.
  • udostępnienie dostępu do palet drewnianych, np. poprzez usunięcie foli podtrzymującej lub likwidację innego opakowania zbiorczego,
  • kompletowanie towaru zgodnie z dyspozycją odbiorcy,
  • spakowanie towaru tak, aby zapewnić mu bezpieczny transport do punktu docelowego.

Wydawanie towaru składowanego na paletach drewnianych HGV

Ostatnim elementem w procesie magazynowania jest wydawanie towaru. Może on dotrzeć do zamawiającego w takiej postaci, jak trafił do magazynu np. na paletach drewnianych HGV. Może być też ładunkiem utworzonym w wyniku kompletacji. Ekspedycją towarów odbywa się w specjalnej strefie wydzielonej w magazynie. Najpierw sprawdza się zgodność asortymentu z zamówieniem, a następnie ładuje na  środek transportu, którym ma on dotrzeć do miejsca przeznaczenia.

Jak więc widać magazynowanie towarów nie jest  procesem prostym. To bardzo skomplikowane zadanie logistyczne, które wymaga zarówno specjalistycznego sprzętu, jak i zespołu profesjonalnych pracowników. Każdy, kto ma kontakt z gospodarką magazynową, zdaje sobie z tego doskonale sprawę.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.