slider-hgv.jpg
Najpopularniejsze rodzaje palet
18 kwietnia 2022

Najpopularniejsze rodzaje palet

Drewniane nośniki, które u zarania swojej historii służyły do przewozu zaopatrzenia dla walczących żołnierzy, nie są już tym samym wyrobem co kiedyś. O ile ich konstrukcja nie uległa zasadniczym zmianom, o tyle zastosowanie i co za tym idzie specjalizacja, wkroczyły w nową fazę. Dzisiejszy obrót towarowy zaspakaja coraz bardziej wyszukane potrzeby klientów. Dlatego produkcja palet obejmuje różne ich rodzaje; od palet standardowych po palety EURO.

Pojawianie się nowych, często bardzo nowoczesnych artykułów wymusiło szukanie jeszcze bezpieczniejszych sposobów transportowania i przechowywania towarów. Drewno zostało uzupełnione o plastik i metal. Z tych materiałów też dzisiaj wytwarza się palety. Palety drewniane jako fundament współczesnej logistyki także musiały zostać dostosowane do wymogów nowoczesnej gospodarki.

A oto najczęściej występujące rodzaje palet:

  •  Palety drewniane EPAL zwane także europaletami  to otwarte konstrukcje składające się z bloków połączonych deskami. Posiadają cztery wejścia Mogą być obsługiwane przez wózki widłowe wszelkich typów. Najpowszechniejsze są palety EPAL o wymiarach 1200x800mm, posiadające oznaczenie EUR1. Są produktem wymiennym, posiadającym oznaczenie EPAL lub EUR na wspornikach. Ich wielkość stanowi wielokrotność znormalizowanych pojemników z tworzyw sztucznych. Pozwala to dobrze zorganizować ułożenie ładunku na palecie. Nośność takiej palety wynosi do 1500kg. W obrocie funkcjonują także półpalety, oznaczone symbolem EUR 6. Ich wymiary to 800x600mm. Zwane są także paletami przemysłowymi. Palety oznaczone  EUR 2 mają wymiary 1200x1000mm. Są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii, stąd ich potoczna nazwa „angielki”.
  • Palety drewniane zamknięte nazywane także paletami GKM. Posiadają one cztery wejścia, a boki i środek połączone są deskami. Mogą je obsługiwać wózki widłowe różnych typów. Jest pewien  problem z ich unoszeniem. Nie jest ono bowiem możliwe przy użyciu ramion podporowych tzw. stacerów. Podobnie jak palety EUR 2 są bardzo często używane w Zjednoczonym Królestwie.
  • Palety drewniane typu Stringer to konstrukcję blokowe o wzmocnionych bokach i zamkniętym dołem, posiadającym  wcięcie dla wideł wózka transportowego. Nośniki tego typu obsługiwane są przy pomocy wózków czołowych, widłowych, paletowych oraz ramion podporowych. Palety te oznaczane są również symbolami GMA lub CPC. Są popularne w Ameryce Północnej, Afryce i Azji.
  • Palety drewniane typu Bearer inaczej niż palety Stringer mają dwa wejścia z drewnianych bloków. Do obsługi tych nośników służą wózki nisko profilowe, w tym: reach truck lub wózek czołowy.
  • Skrzyniopalety  mają mocną i wytrzymałą konstrukcję. Można je sztablować w stabilne stosy. Mają różne wymiary w zależności od potrzeb. Mieszczą się one pomiędzy 1200x1000x830mm a 1000x700x650mm.Niektóre z nich są wyposażone w kółka, klocki lub płozy. Mają budowę litą bądź ażurową. Niektóre wyposażone są w pokrywy.
  • Palety ładunkowe skrzyniowe wykorzystywane są do transportu i przechowywania towarów niespaletyzowanych. Można je sztaplować do trzech poziomów. Mają różną konstrukcję a ich wymiary mieszczą w przedziale pomiędzy  1200x800x570mm a 1240x 835x 970 mm.
  • Palety plastikowe posiadające atest higieniczny. Używa się ich w przemyśle, handlu i usługach. Są odporne na działanie wysokiej temperatury i środków chemicznych. Łatwo je utrzymać w czystości, więc znajdują szerokie zastosowanie w transporcie towarów, o szczególnych wymaganiach higienicznych. Produkowane są w wymiarach: 600x400x125mm do 1200x100x150mm.

W ostatnich latach funkcjonowanie palet, na których przewożone i magazynowane są towary przeszło wiele zmian. Spowodowała to między innymi pandemia, która stworzyła nową sytuację w międzynarodowym obrocie towarowym. Standardy poszły w górę, a reżimy sanitarne stały się niezwykle ważne. Firmy logistyczne poradziły sobie z nowym wyzwaniem i dziś są bogatsze o nowe doświadczenia. A palety dalej spełniają swoją rolę, umożliwiając zaopatrzenie wielu ludzi w niezbędne artykuły.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.