slider-hgv.jpg
Przemysłowa produkcja palet z drewna
17 stycznia 2020

 

Mimo, iż w obrocie towarowym funkcjonują palety wyprodukowane z różnych materiałów, palety drewniane od lat są najbardziej popularne. W chwili obecnej Polska jest prawdziwym potentatem w ich produkcji. Rocznie krajowi producenci wytwarzają około 70 mln sztuk. Co sprawia, że te właśnie palety zdominowały transport towarów? Dzięki dużej dostępności surowca a także nieskomplikowanemu procesowi wytwarzania, palety drewniane są stosunkowo niedrogie. Do ich produkcji nie są konieczne skomplikowane technologie. W przypadku, gdy istnieje konieczność wytworzenia palet o nietypowej konstrukcji i niewielkiej ilości egzemplarzy, nie trzeba się liczyć ze zwiększonymi kosztami takiej innowacji. Drewno z wyeksploatowanych palet nadaje się do ponownego wykorzystania, a niepotrzebne już palety łatwo jest odprzedać.W świetle powyższych uwag, można sobie zadać pytanie, czy produkcja palet może być dobrym pomysłem na biznes?  

Przygotowanie surowca na palety.

Palety można produkować z różnego rodzaju drewna. Może być to modrzew, jodła, sosna, brzoza, olcha, osika , topola, klon, platan, dąb, jesion, buk i wiąz. Jeśli uda nam się zdobyć w/w drewno po korzystnej cenie, są duże szanse, że biznes okaże się opłacalny. Proces produkcyjny musi być poddany określonym rygorom technologicznym. Na części spodniej i  ładunkowej drewno musi zachować postać surową, tj. nie może być heblowane. Istnieją także surowe wymogi, co do środków chemicznych stosowanych do impregnacji. Dopuszczalne są tylko preparaty o technicznej nazwie TC3. Niedopuszczalne są środki konserwujące i zabezpieczające przed sinizną. Drewno musi być wolne od zgnilizny, pleśni i szkodników. Gotowa paleta powinna być poddana próbie wytrzymałościowej, podczas której sprawdzana jest jej wilgotność. Właściwy jej poziom to 20%. Dopuszczalna jest sinizna oraz naturalne zabarwienia. Niedopuszczalne są natomiast przebarwienia wynikające z nieprawidłowego suszenia.

Technologia produkcji, tradycja czy nowoczesność.

Do sporządzania palet niezbędny jest specjalistyczny pistolet, którego koszt to około 3 tysięcy złotych. Przy produkcji na większą skalę takich urządzeń trzeba oczywiście posiadać więcej. Niezbędne są także specjalistyczne gwoździe, których cena jest znacznie wyższa od tradycyjnych. Ważne jest także posiadanie odpowiednich powierzchni magazynowych, co spowoduje zminimalizowanie liczby odrzutów. Należy się zastanowić, czy przy tak dużym popycie na palety drewniane warto zainwestować w nowoczesne technologie ich produkcji, czy pozostać przy na pół rzemieślniczym sposobie ich produkcji. Nowoczesne technologie gwarantują uzyskanie wysokiej jakości deski paletowej o precyzyjnych wymiarach, zbitej w sposób trwały i gwarantujący odpowiednią nośność. Automatyzacja sprawdza się także ze względu na powtarzalność produkcji i oszczędność np. gwoździ. Zapewnia także lepsze warunki pracy, gdyż zdecydowanie eliminuje hałas i potencjalne zagrożenie odrzutem gwoździa podczas zbijania ręcznego. Doświadczenie uczy, że nawet zakład, który dopiero startuje z produkcją, lepiej sobie radzi na rynku, gdy stosuje nowoczesne technologie. Potencjalni klienci, którzy odwiedzają zakład widząc nowoczesne urządzenia nabierają zaufania do przyszłego kontrahenta. Bardzo dobrą renomą cieszy się wśród producentów palet włoska linia technologiczna STORTI. W jej skład wchodzi między innymi zbijarka model GSI 170. Jest to uniwersalna maszyna, która może wytwarzać zarówno palety typu EUR/EPAL, jak i CHEP oraz BPR. Za pomocą tego urządzenia można wytwarzać także palety niestandardowe o wymiarach 1500 x 1500, o wysokości do 18 cm. Dzięki dwóm podajnikom na 12 gwoździ oraz 24 chwytakom ze stali hartowanej, w ciągu minuty można zbić nawet 6 palet. GSI 170 jest także przyjazna środowisku. Pozwala zaoszczędzić 40% energii w porównaniu do zbijarki hydraulicznej o podobnych parametrach. Zaleta ta przemawia dodatkowo za zakupem w/w maszyny już na początku produkcji palet. Nie trudno zauważyć, że przyjęcie innowacyjnych rozwiązań pozwolą na zdobycie klientów nie tylko w kraju ale i zagranicą.

Należy pamiętać, że gdybyśmy chcieli produkować palety EURO należałoby uzyskać licencję EPAL. Byłoby to korzystne rozwiązanie przy planach wysyłania palet na rynki zagraniczne, głównie do Niemiec i Francji.

Zapewniamy
Dostawa w 24h
Wysoka jakość produktów
Magazynowanie w całym kraju
Możliwy transport
Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.