slider-hgv.jpg
Bezpieczny transport na paletach drewnianych HGV Poznań
19 września 2020

Bezpieczny transport na paletach drewnianych HGV Poznań

Jedną z najpopularniejszych w obrocie palet drewnianych od producenta w Poznaniu jest ta o wymiarach 120x80x14,4 cm. Są to wymiary standardowej europalety. Jej waga to 25 kg, a nośność w zależności od rozłożenia ładunku wynosi od 1000 do 1500kg. Gdy chcemy ją wykorzystać tylko do przechowywania towaru, bez jego przemieszczania może unieść nawet 4000 kg. Jednym z warunków, aby towary bezpiecznie docierały do celu jest prawidłowe umieszczenie towarów na paletach.

Aby zapewnić optymalne rozwiązanie w tym zakresie, trzeba wziąć pod uwagę wiele zależności. Pierwszym krokiem jest zadbanie o to, żeby palety od producenta w Poznaniu były właściwej jakości. Nie mogą one być przegniłe a także połamane bądź osłabione nadmiernym zużyciem. Powinny dać gwarancję odpowiedniej nośności. Umieszczenie bowiem towarów na paletach w złym stanie technicznym, może doprowadzić do zniszczenia towaru a także stworzyć niebezpieczeństwo dla osób je obsługujących. Jeśli wybierzemy odpowiednie palety , odpowiednio dobierzemy opakowania zbiorcze i właściwie rozłożymy ładunek, możemy mieć pewność, że nasz transport bezpiecznie dotrze do adresata.

Jeśli chodzi o transport drogowy nie bez znaczenia jest także postawa kierowców samochodów ciężarowych. Jego bezpieczny styl jazdy (bez gwałtownego hamowania i ruszania) nie pozostaje bez wpływu na na bezpieczeństwo dostawy. Aby właściwie rozmieścić ładunek na paletach drewnianych HGV Poznań ich wytwórca musi zapewnić odpowiednie opakowania zbiorcze. Mogą być to tekturowe pudełka, które wymiary stanowią podwielokrotność europalety. W przypadku towaru o nietypowych kształtach należy umieszczać je w skrzynkach bądź kartonach z odpowiednim wypełniaczem pustych przestrzeni. Stosowanie wypełniacza lub materiału amortyzującego uchroni przewożony towar przed uszkodzeniami.

Bardzo ważnym elementem prawidłowego rozłożenia towaru na palecie jest równomierność, z uwzględnieniem nośności palety. Rzeczy najcięższe winny znajdować się na dole palety, towar lżejszy należy ustawić powyżej. Wierzchnia część palety powinna być płaska. Umożliwi to układanie palet w stos. Jest to ważne, gdyż umożliwia racjonalne wykorzystanie przestrzeni transportowej. Aby zwiększyć możliwość ekonomicznego użycia miejsca w środkach transportu można zastosować nakładki na palety, które ochronią wierzchnią  jej część. Opakowania powinny być układane na palecie jedno na drugim. Można je układać w stos lub przeplatając między sobą.  Nie powinny przekraczać krawędzi palety. 

W związku z tym, że palety nie mają ścian towar musi być ułożony tak, aby nie  zsunął  się z palety a także nie spowodował jej przewrócenia się. Jeśli już mamy prawidłowo ułożony na palecie towar, warto zająć się jej zabezpieczeniem. Można to uczynić za pomocą kątowników. Chronią one paletę przed uderzeniami i uszkodzeniami. Po zamontowaniu kątowników paletę należy zabezpieczyć folią. Można to zrobić ręcznie bądź  przy pomocy maszyny pakującej. Zastosowanie takiej maszyny pozwoli oszczędzić nadmiernego wysiłku osobom pakującym palety. Dotyczy to magazynów, gdzie pracownik obsługi pakuje ponad 15 palet dziennie. Jeśli dokonamy wyboru właściwych poznańskich palet i zadbamy o prawidłowe ułożenie na nich towaru, możemy być spokojni o jego bezpieczny transport.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.