slider-hgv.jpg
Czym zajmuje się organizacja EPAL
5 listopada 2021

Czym zajmuje się organizacja EPAL

Zastanawiasz się, czym jest organizacja EPAL? Producent palet HGV Będzin wyjaśnia. EPAL zostało założone w 1991 roku i jest międzynarodowym stowarzyszeniem na rzecz wymienialnych palet. Jego siedziba znajduje się na terenie Niemiec. Obejmuje swoim zakresem 600 mln funkcjonujących w obrocie palet oraz 20 mln palet skrzyniowych. Działa poprzez organizacje narodowe i przedstawicielstwa w ponad 30 krajów. Na świecie działa ponad 150  licencjobiorców EPAL, którzy produkują i naprawiają europalety.

EPAL to organizacja non profit, której celem jest zapewnienie odpowiedniej jakości palet drewnianych, zarówno na etapie produkcji, jak i naprawy. Prowadzi także pool wymiany europalet EPAL. Jako pionier zrównoważonej gospodarki cyrkularnej ma duży udział w ochronie środowiska. Ponowne użycie i naprawa palet przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2. Dzięki temu palety EPAL są neutralne dla klimatu. Organizacja EPAL jako jedyna posiada prawo do dowolnego dysponowania znakiem jakości EPAL. Symbol ten jest chroniony prawem i zapisany w Międzynarodowym Biurze Własności Intelektualnej, pod numerem 617158, nadanym dnia 11 maja 1977 roku.

Od 1 kwietnia 2021 roku dyrektorem zarządzającym EPAL jest Bernd Derre. Od 20 lat uczestniczy on w działaniach Stowarzyszenia.  Od 1997 roku był on prawnikiem w EPAL, a od 2009 roku sprawował funkcję doradcy Zarządu. Dzięki wieloletniemu doradztwu i kierowaniu najważniejszymi projektami EPAL Derre doskonale zna rynek palet. Jego plany to dalszy rozwój poolu europalet jako elementu prawidłowej logistyki magazynowo- transportowej.

Palety drewniane i EPAL w Polsce

EPAL działa poprzez organizacje narodowe. W Polsce jest to Polski Komitet Narodowy EPAL, który powstał w 1999 roku. Służy on uczestnikom obrotu towarowego, w którym wykorzystuje się europalety EPAL. Pomaga utrzymać właściwy standard, przeprowadzając regularne kontrole wśród zrzeszonych producentów i firm handlowych. Organizuje szkolenia i wymianę doświadczeń dla wielu uczestników systemu. Wszystkie te działania są skutecznie wspierane przez  niezależną organizacją audytorską Bureau Veritas. Czuwa ona nad właściwym przebiegiem szkoleń i audytów organizowanych dla firm logistycznych i największych użytkowników palet drewnianych.

W opracowanej na bieżący okres strategii, PKN EPAL propaguje stosowanie jednolitych, światowych standardów dot. europalet z certyfikatem. Zarówno  w fazie produkcji, naprawy, jak i wymiany. Marka EPAL ma być symbolem wysokiej jakości. Ten poziom winien być zachowany przez wszystkich licencjobiorców EPAL na podstawie współpracy z uczestnikami obrotu towarowego i firmami logistycznymi. W chwili obecnej do EPAL należy 69% polskiego rynku palet.

Jakie są zalety działalności PKN EPAL w Polsce

Efektami działań PKN EPAL są między innymi:

  • ujednolicenie standardów jakości palet na całym świecie,
  • możliwość wymiany palet na większości kontynentach,
  • gwarancja, że palety będące w obrocie są wykonane z surowców naturalnych, bez obróbki chemicznej,
  • znormalizowane wymiary palet dla całego łańcucha dostaw,
  • dostęp do palet u ponad 1500 licencjobiorców, w różnych częściach świata,
  • możliwość prowadzenia działalności przy istnieniu neutralnego bilansu CO2.

W roku 2021 EPAL obchodzi 30 rocznicę powstania. Zbiega się ona z 60-letnią obecnością na rynku palety euro. Organizacja EPAL  stanowi fundament działań na rzecz zapewnienia jakości, międzynarodowej ochrony znaku towarowego, odpowiedzialności ekologicznej i akceptacji wszystkich uczestników obrotu towarowego. Nie sposób więc przecenić roli tego stowarzyszenia w zrównoważonym rozwoju logistyki.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.