slider-hgv.jpg
Jak dbać o palety drewniane?
6 lipca 2022

Jak dbać o palety drewniane?

Drewno, jak każdy naturalny surowiec podlega działaniu wielu czynników zewnętrznych. Jednym z najważniejszych są warunki atmosferyczne. Najgroźniejsza dla wyrobów drewnianych, w tym palet, jest wilgoć. I to przed nią przede wszystkim należy chronić wyroby z drewna, w tym palety drewniane od producenta. Oczywiście inaczej chronimy palety drewniane funkcjonujące w transporcie, a inaczej te, z których zrobiliśmy meble czy inne sprzęty.

Troska o palety, na które załadowywane są towary, to głównie właściwe ich przechowywanie. Jeśli magazynowane są na wolnym powietrzu, winny znajdować się pod zadaszeniem. Pomieszczenie, gdzie ewentualnie są składowane nośniki, powinno być suche i przewiewne. Palety mokre należy trzymać z dala od tych suchych. Blisko sąsiedztwo bowiem grozi przeniesieniem się wilgoci i zarodników pleśni na palety bez zawilgoceń. Jest to sprawa bardzo ważna, gdyż wilgoć znacznie osłabia strukturę drewna, a to przekłada się bezpośrednio na nośność palety. Transport i magazynowanie towarów na osłabionych nośnikach jest niebezpieczne zarówno dla ładunku jak i ludzi obsługujących np. wózki widłowe.

Kontrola i naprawa zniszczonych europalet

Ważnym elementem dbałości o palety drewniane jest regularna kontrola ich stanu technicznego. Podczas eksploatacji palety ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom. Mogą to być pęknięcia, rozwarstwienia, a także zaplamienia różnego rodzaju płynami, które mogą zniszczyć strukturę drewna. Palety, które posiadają poważne uszkodzenia, winny być poddane utylizacji. Te natomiast, których naprawa, zgodnie z dyrektywami organizacji EPAL, jest dopuszczalna, należy przywrócić do stanu umożliwiającego bezpieczne używanie. Musimy pamiętać,że europalety mogą być naprawiane z zachowaniem określonych rygorów, przez uprawnione do tego firmy.

Naprawa palet jest nie tylko zyskowna ekonomicznie, ale też przyjazna środowisku naturalnemu. Korzystanie bowiem z tych samych palet przez dłuższy czas eliminuje konieczność nabywania nowych, a tym samym pozyskiwanie surowca poprzez  wycinkę drzewostanów. Nieco więcej wysiłku wymaga dbanie o palety, z których zbudowaliśmy meble. Zarówno te do ogrodu, jak i te do mieszkania. Aby jednak nasze starania nie pozostały bezowocne, musimy pamiętać o tym, żeby wykonywać je z dobrej jakości palet. Takie zaś na pewno znajdziemy w licencjonowanym składzie. Nie warto kupować surowca pokątnie, kierując się bardzo atrakcyjną,  niską ceną. Nawet najstaranniej wykonane meble, jeśli będą z materiału złej jakości, nie posłużą nam długo i nie przyniosą oczekiwanej satysfakcji.

Podstawowe zabiegi konserwacji palet drewnianych

Podstawowym zabiegiem, który powinien być przeprowadzony dla tych pierwszych, jest impregnacja. Należy jej dokonać przed wystawieniem mebli na działanie warunków atmosferycznych. Impregnaty doskonale chronią  drewno przed wilgocią i pojawiającą się z czasem pleśnią. Mają także walor dekoracyjny. Dostępne są w różnych kolorach, a więc każdy znajdzie taki, który będzie odpowiedni. Aby meble ogrodowe z palet cieszyły nas jak najdłużej, impregnacja powinna być powtarzana przed każdym sezonem.

Na stan mebli wpływa także sposób ich przechowywania. Najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na zimę do suchego przewiewnego pomieszczenia. Jeśli nie mamy takich możliwości, meble możemy przykryć folią. Nie jest to jednak najlepszy sposób. Folia bowiem uniemożliwia swobodną cyrkulację powietrza, a to sprzyja pojawianiu się wilgoci. Bez względu na to, jak meble będą „zimować” warto dokonać ich jesiennego przeglądu. Likwidacja uszkodzeń, szkodników czy początków pleśni pozwoli meblom bezpieczne przeczekanie okresu, gdy nie są używane.

Meble z palet, które stanowią urządzenie mieszkań czy lokali użytkowych nie są narażone na kaprysy pogody. Nie znaczy to jednak, że nie wymagają dbałości o ich stan techniczny i wygląd. Sprzęty te należy regularnie przeglądać, aby szybko zlokalizować uszkodzenia czy ognisko wilgoci. Szczególnym dozorem należy objąć meble przylegające do ścian czy stojące w pobliżu grzejników. Stęchlizna i przesuszenie drewna to czynniki, które negatywnie wpływają na stan mebli z palet. Podjęta na czas interwencja uniemożliwi eskalację problemu i pozwoli zadziałać na czas. Do bieżącej konserwacji możemy użyć, dostępnych na rynku, środków do konserwacji mebli drewnianych. Handel oferuje szeroka ich gamę. Nie będzie więc problemu z zakupem odpowiedniego specyfiku.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.