slider-hgv.jpg
Jakie elementy znajdziemy w palecie drewnianej?
7 czerwca 2023

Jakie elementy znajdziemy w palecie drewnianej?

Patrząc na to , jak niezbędne są dziś palety drewniane w obrocie towarowym nasuwa się pytanie, na czym polega ich fenomen? W końcu to proste, drewniane platformy. Nie ma w nich nic niezwykłego. A jednak, aby właściwie spełniały  swoją rolę, muszą mieć przemyślaną konstrukcję  i być bardzo starannie wykonane. Tylko wtedy nośniki te sprawdzą się w transporcie i magazynowaniu dużych partii towarów. Będą także wytrzymałe, co da gwarancję długoletniej ich eksploatacji.

Czym więc są palety drewniane?

Palety z drewna to proste, lecz wysoko standardowe konstrukcje, które pozwalają bezpiecznie transportować i składować wszelkiego rodzaju towary. Zarówno najprostsze surowce i materiały, jak i skomplikowane maszyny i urządzenia. Od momentu pojawienia się palet drewnianych w handlu, przeszły one długą drogę. Jakość surowca, z którego są produkowane a także sposób ich wytwarzania, naprawy i utylizacji, spełniają dzisiaj bardzo wysokie normy jakościowe. Do osiągnięcia takiego stanu na pewno przyczyniła się standaryzacja palet drewnianych oraz praca organizacji EPAL czuwającej nad ich jakością.

Mimo, iż na rynku funkcjonują dzisiaj palety wykonane np. z metalu czy tworzyw sztucznych , najwięcej jest tych wykonanych z drewna. Materiałem do produkcji tych nośników są zarówno liściaste jak i iglaste gatunki drzew.  Najbardziej wytrzymałe są drzewa liściaste, jak np. przysłowiowy dąb. Ich drewno jest jednak drogie. Dlatego też popularność zyskały świerk  i sosna. Są one również twarde, a jednocześnie tańsze i łatwiejsze w obróbce. Palety z nich wykonane są bardzo wysokiej jakości.

Elementy palet drewnianych

Konstrukcja palet drewnianych jest bardzo prosta, a jednocześnie przemyślana, oparta na sprawdzonych parametrach. Głównym elementem są tu, ułożone poziomo, deski. Stanowią one platformę, na której układany jest towar, a która opiera się na pionowo ustawionych wspornikach.  W konstrukcji palet bardzo ważne są wymiary. Mają one bezpośredni wpływ na nośność palety i jej wytrzymałość. Spośród palet funkcjonujących na rynku większość z nich ma wymiary: 800x600 mm,800x1200 mm, 1000x1200 mm a także 1200x1200 mm. Są także palety o wymiarach nietypowych, wyprodukowane pod konkretne zamówienie klienta.

Palety drewniane możemy podzielić na:

  • palety otwarte blokowe, cztero wejściowe składające się z drewnianych klocków, połączonych z deskami na środku i na brzegach. Nośniki te są uniwersalne i doskonale sprawdzają się w zautomatyzowanych magazynach,
  • palety zamknięte czterowejściowe ,blokowe, których konstrukcję stanowią drewniane bloki , połączone z deskami w środku oraz z czterech stron,
  • palety typu Stringer zamknięte od dołu czterowejściowe. Posiadają konstrukcję blokową z wycięciem dla wideł oraz bocznym wzmocnieniem. Mogą być obsługiwane przez wózki paletowe, wózki czołowe, wózki typu reach truck i wózki z ramionami podporowymi,
  • palety typu Bearer blokowe, dwuwejściowe obsługiwane przez wózki czołowe.

Z pozoru paleta drewniana to zbitka desek i klocków. Powyższe uwagi wskazują jednak, że ich konstrukcja to efekt wielu analiz, a proces  wytwarzania odbywa się w surowym rygorze technologicznym. Efekt końcowy tych działań to bezpieczny i wytrzymały nośnik różnorodnych towarów, bez którego nie wyobrażamy sobie współczesnej logistyki.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.