slider-hgv.jpg
Kontakt skrzyniopalet z żywnością
31 lipca 2022

Kontakt skrzyniopalet z żywnością

Czas, gdy palety były artykułem jednorazowego użycia, dawno minął. Dzisiaj, gdy przedmiotem obrotu towarowego są bardzo różnorodne, często oparte o wysoką technologię artykuły, palety też są coraz bardziej wyspecjalizowane. Jednym z typów palet, które w obecnych czasach cieszą się dużym zainteresowaniem, są skrzyniopalety. Są to kompletne opakowania magazynowe i transportowe, wykorzystywane w procesach technologicznych. Istnieje kilka typów takich palet o różnej konstrukcji i wymiarach. Ich wielkość mieści się w granicach pomiędzy 1000x700x650 mm a 1200x1000x830 mm. Niektóre z nich wyposażone są w płozy, klocki lub kółka. Mają mocną i wytrzymałą konstrukcję, co pozwala sztablować je w stabilne stosy.

Do produkcji skrzyniopalet wykorzystywane jest zarówno drewno gatunków iglastych ( modrzew, świerk czy sosna ), jak i twarde drewno gatunków liściastych ( dąb, buk i grab). Z tych pierwszych najczęściej wykonuje się dno i część ładowną skrzyniopalet. Gatunki liściaste natomiast używane są do budowy tych części palety, które powinny być szczególnie wytrzymałe, np. elementy nośne. Drewno liściaste będące składową skrzyniopalet charakteryzuje się dużym ciężarem własnym, znaczną twardością i odpornością na działanie zasad i kwasów. Jest też trudno łupliwe i trudno zapalne.

Gdzie wykorzystuje się skrzyniopalety?

Skrzyniopalety bardzo dobrze sprawdzają się w przewożeniu i magazynowaniu żywności. Dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców działających w tej właśnie branży. Wykorzystują je głównie hurtownie, ale coraz częściej także hipermarkety i inne sklepy wielkopowierzchniowe. Tam służą między innymi do ekspozycji towarów. Obrót artykułami rolnymi jest trudny głównie z tego względu, że świeża żywność szybko się psuje. Pojemniki transportowe muszą posiadać cechy pozwalające zachować świeżość tak długo, jak się tylko da. Skrzyniopalety zbudowane są z drewna, a to surowiec absorbujący wilgoć. W przeciwieństwie do palet z tworzyw sztucznych drewno „oddycha”, a to powoduje,że wilgoć nie gromadzi się na produktach, co zmniejsza ryzyko ich zgnicia.

Zaletą skrzyniopalet jest także łatwa obsługa. Bez problemu można je przewozić wózkiem widłowym, łatwo je także załadować i rozładować. Skrzyniopalety produkowane są w różnych wymiarach, a to pozwala dobrać odpowiednią paletę do danego towaru. Z ich zalet korzystają także rolnicy i przetwórcy płodów rolnych. W skrzyniopaletach świetnie przechowuje się ziemniaki, buraki czy jabłka.

Normy, które muszą spełniać skrzyniopalety

Aby skrzyniopalety z drewna mogły bezproblemowo wozić towary po całej Europie i świecie muszą spełniać normę ISPM 15. Standard nazywany potocznie fumigacją lub IPPC został opracowany przez Międzynarodową Organizację Ochrony Roślin i dotyczy drewna o grubości powyżej 6mm używanego do transportu towarów. Stworzenie tego wymogu miało na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się owadów i chorób, które negatywnie wpływają na rośliny a w konsekwencji całe ekosystemy. Norma ta określa, które produkty powinny być poddane obróbce, jakimi metodami i jak winny być znakowane. Standard ISPM 15 wymagany jest w obrocie towarowym z Unią Europejską przez kraje spoza wspólnoty. Nie jest natomiast obowiązkowy w handlu wewnątrz unijnym (łącznie ze Szwajcarią).

Czym jest fumigacja palet drewnianych i skrzyniopalet?

Proces fumigacji to obróbka cieplna drewna, przeprowadzona w określony sposób. Opakowania drewniane czy palety drewniane od producenta ogrzewane są do temperatury 56 stopni Celsjusza. Drewno pozbawione jest już kory, gdyż z takiego właśnie surowca produkowane są palety. Rdzeń drewna w takiej temperaturze powinien być utrzymywany przez co najmniej 30 minut. Proces ten najlepiej przeprowadzać  w specjalnych suszarniach. Większość producentów palet EPAL posiada dostęp do takich urządzeń. Obróbka cieplna to najbardziej powszechny sposób eliminacji owadów i ich larw. Dawniej  stosowano także tzw. fumigację chemiczną. Zakazano jej jednak, gdy w fumigowanym drewnie znaleziono resztki toksycznej substancji.

Opakowanie drewniane poddane obróbce cieplnej po wysuszeniu winno być odpowiednio oznaczone. Symbol fumigacji umieszczony jest na co najmniej dwóch przeciwległych stronach palety. Składa się on z identyfikatora podmiotu odpowiedzialnego za obróbkę cieplną, nazwy kraju i numer certyfikacji palety. Są jeszcze litery  wskazujące na to, że paleta została jej poddana, a mianowicie litery HT. W Polsce istnieje specjalny rejestr podmiotów uprawnionych do przeprowadzania działań realizujących standard IPPC. Prowadzi go Instytut  Technologii Drewna w Poznaniu, z akceptacją Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jeśli przedsiębiorstwo jest wpisane do tego rejestru, znaczy to, że pozytywnie przeszedł audyt kwalifikujący i otrzymał indywidualny numer do oznakowania produktów.

Skrzyniopalety doskonale sprawdzają się w międzynarodowym i krajowym handlu. Przeprowadzona fumigacja powoduje, że zyskują dodatkowy walor, który zwiększa ich atrakcyjność na rynku opakowań drewnianych.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.