slider-hgv.jpg
Specjalistyczne sposoby pozbywania się pleśni z drewna
18 stycznia 2023

Specjalistyczne sposoby pozbywania się pleśni z drewna

 

Pleśń na drewnie nie tylko szpeci przedmioty z niego wykonane, ale też w przypadku długotrwałego przebywania w jej pobliżu, może być groźna dla naszego zdrowia. Walkę z tym szkodliwym grzybem z reguły rozpoczynamy stosując domowe sposoby, np. naftę bądź boraks. Niestety często okazują się one nieskuteczne. Musimy więc sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne, które są dostępne na rynku. Oferta jest bogata. Wybierając określony preparat, należy wziąć po uwagę kilka okoliczności.

Pierwsza z nich to gatunek drewna, które chcemy uwolnić od pleśni. Jeśli mamy do czynienia z drewnem delikatnym, finezyjnie obrobionym nie możemy stosować środków o zbyt silnym działaniu. Mogłyby by one bowiem zniszczyć jego delikatną strukturę i uczynić nasze meble czy inne sprzęty niezdatnymi do dalszego użycia. I tu warto wspomnieć o zapobieganiu powstawania pleśni. W przypadku mebli ogrodowych czy tarasowych warto dobrze zabezpieczyć je przed działaniem warunków atmosferycznych. Można je na noc chować do suchego pomieszczenia  bądź osłonić je przed deszczem. Taka staranność na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty. Przykro  byłoby bowiem patrzeć na sine  i czarne naloty pleśni na meblach, które czasami wykonaliśmy własnoręcznie z dużą starannością.

 Który preparat wybrać do usunięcia pleśni z drewna?

Dostępne na rynku środki grzybobójcze bazują głównie na aktywnych formach tlenu, które stopniowo niszczą komórki grzyba. Niektóre preparaty zawierają także cząsteczki koloidalnego srebra, wzmacniające  działania grzybobójcze, Tego rodzaju środki są bardzo mocne i nieumiejętnie użyte mogą zniszczyć drewniane podłoże. Dlatego też należy ściśle stosować się do zaleceń zawartych na etykiecie produktu.

Gdy kolonia pleśni nie jest bardzo rozwinięta możemy rozpylić cienką warstwę środka na zainfekowaną powierzchnię, z pomocą butelki z atomizerem. Jeśli plamy pleśni są duże lepiej użyć pędzla. Środek grzybobójczy musi pozostać na powierzchni przez określony czas. W trudniejszych sytuacjach zabieg należy powtórzyć, tak aby mieć pewność, że specyfik dotarł do wszystkich skupisk pleśni. Gdy drewno wyschnie dobrze jest zabezpieczyć je środkiem chroniącym przed pleśnią i innymi grzybami.

Należy pamiętać, że wszelkie prace ze środkami chemicznymi należy przeprowadzać w rękawicach ochronnych.  Zgodnie z zaleceniami producentów są też takie, które należy aplikować na drewno w okularach a nawet maseczkach ochronnych. Mogą one bowiem uszkodzić nasze drogi oddechowe.

Chcąc oszczędzić sobie walki z pleśnią i innymi szkodliwymi grzybami, warto zabezpieczyć drewniane meble i sprzęty odpowiednimi preparatami ochronnymi. Dotyczy to zarówno wyposażenia naszych mieszkań jak i tarasów czy ogrodów. Dobrze jest też mieć sprawną wentylację i często  wietrzyć pomieszczenia. Rozwojowi pleśni bowiem sprzyja różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami a otoczeniem zewnętrznym  a także wilgoć. Oba te elementy tworzą doskonałe środowisko  dla bytowania tego grzyba.

Co radzą doświadczeni pracownicy HGV Palety Drewniane?

 Aby długo cieszyć się pięknymi wyrobami z drewna, w tym także tymi wykonanymi z palet drewnianych HGV Będzin, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Na rynku dostępne są impregnaty i specjalne oleje, które dostosowane są do rodzaju drewna i sposobu jego eksploatacji. Nawet jeśli drewno odpowiednio zabezpieczymy, nie stanie się ono absolutnie odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego też trzeba je chronić przed śniegiem i deszczem, a wszelkie zabiegi ochronne wykonywać regularnie. Tylko wtedy meble z palet drewnianych przez długie lata będą uprzyjemniać nam czas spędzony w domu , na tarasie czy w ogrodzie.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.