slider-hgv.jpg
Palety drewniane EPAL - dlaczego są coraz bardziej popularne?
10 stycznia 2022

Palety drewniane EPAL - dlaczego są coraz bardziej popularne?

Pandemia COVID 19 nieco zmieniła sytuację palet drewnianych od producenta na rynku. Mające miejsce w pierwszej fazie pandemii zamknięcia wielu gospodarek spowodowały znaczne spowolnienie produkcji w wielu branżach. Fabryki zostały zamknięte a produkcja wstrzymana. W obrocie znajdowały się w większości dobra stanowiące dotąd zapasy magazynowe. Tak powstałą lukę produkcyjną bardzo trudno było zapełnić, ze względu na istniejącą koncentrację wytwarzania poszczególnych asortymentów w określonych krajach, np. w Chinach. Z pandemią zmagamy się już prawie dwa lata i zdążyliśmy już wypracować metody organizacji życia gospodarczego w tych trudnych czasach. Niedobór określonych towarów na rynkach światowych nadal jednak trwa.

Popularność palet drewnianych EPAL rośnie

Zdawać by się mogło , że przy ograniczonej dystrybucji dóbr zapotrzebowanie na palety drewniane EPAL spadnie. Tak się jednak nie dzieje. Jak zanotowała organizacja EPAL w 2020 roku wyprodukowano 97,3 mln palet. W stosunku do roku 2019 nastąpił wzrost o 1,14 %. Te dane są budujące, tym bardziej że w analizowanym okresie zanotowano wzrost cen drewna.

Nieco zmniejszyła się liczba palet naprawianych. Biorąc jednak pod uwagę palety nowe i naprawiane  łącznie nastąpił wzrost w porównaniu do roku 2019 o 0,5%. Dane te napawają optymizmem, tym bardziej że załamanie koniunktury i zakłócenie krajowych i międzynarodowych łańcuchów dostaw stanowiło dla producentów i użytkowników europalet nieznane dotąd wyzwanie. Pandemia stanowi olbrzymie wyzwanie dla firm logistycznych. Niektórzy znawcy tematu określają je największym w dziejach. Sprawdzianem dla międzynarodowego obrotu towarowego stała się  dystrybucja szczepionek przeciw COVID – 19. Bardzo wysokie wymagania dotyczące przewozu tych preparatów spowodowały konieczność wprowadzenia rozwiązań, które nigdy wcześniej nie były konieczne. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bardzo niskiej temperatury, w której szczepionki muszą być transportowane i przechowywane. Stworzono więc specjalna sieć lodówek i zamrażarek, które miały zapewnić wysoki standard postępowania ze szczepionkami. Opracowano także takie koncepcje transportu krajowego i międzynarodowego , które zagwarantowały optymalnie krótki czas docierania leku do punktu docelowego.

Palety drewniane niezbędne w trakcie pandemii

Doświadczenia wynikłe z pandemii wymusiły także na producentach i detalistach stałe zwiększania zapasów magazynowych. To z kolei przełożyło się na popyt na palety drewniane EPAL od producenta HGV. Mimo że wzrosła cena drewna a na rynku brakuje gwoździ i rąk do pracy, zapotrzebowanie na palety stale rośnie. To, że podaż nie nadąża za popytem, ma wpływ na cenę gotowego wyrobu. Na wyższe ceny palet wpłynęły przede wszystkim wysokie ceny drewna. Jego wartość stanowi 75 % wartości całej palety. Ceny tego surowca napędzał głównie olbrzymi popyt płynący ze Stanów Zjednoczonych, gdzie budownictwo mieszkaniowe przeżywało prawdziwy boom. Również  dynamicznie rozwijająca się gospodarka Chin stanowiła dla drewna olbrzymi rynek zbytu. Podrożały także gwoździe, nawet o 100%. Jest to spowodowane brakiem na rynku stali, potrzebnej do ich wyrobu.

Jak oceniają fachowcy ceny palet drewnianych, po gwałtownym skoku  z wiosny i lata 2021 roku, powoli wyhamowują. Wpływa na to spadek amerykańskiego popytu na drewno. Utrzymuje się jednak nadal drenaż rynku drzewnego przez  nabywców z Chin. Pandemia spowodowała także ogromny i bardzo dynamiczny rozwój handlu internetowego. Firmy sprzedające przez internet notują olbrzymie obroty. To ma bezpośredni związek z zapotrzebowaniem na palety. Stosunkowo krótki czas realizacji zamówień składanych online  powoduje , że chcąc zachować płynność dostaw, dystrybutorzy muszą dysponować wystarczającą liczbą nośników. A wśród nich dominują palety EPAL.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.