slider-hgv.jpg
Jak wykorzystać palety drewniane?
8 czerwca 2022

Jak wykorzystać palety drewniane?

 

Pierwszą przychodzącą do głowy odpowiedzią na pytanie zawarte w tytule artykułu jest – przewozić na nich towary. Życie podsunęło nam jednak  inne pomysły. Po latach używania drewnianych platform wyłącznie zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, pojawiły się propozycje wykorzystania palet z drewna do wykonywania mebli i innych przedmiotów codziennego użytku. Najpierw były to aranżacje w ogrodach i kawiarnianych oraz restauracyjnych ogródkach. Później projektanci zainteresowali się wnętrzami mieszkalnymi. I tak powstała nazwa palletectura, określająca trend wykorzystywania palet drewnianych w otaczającej nas przestrzeni. Na rozwój tego ruchu olbrzymi wpływ miało uświadomienie ludziom, jak ważna jest ochrona środowiska a także to, że – na skutek zmian gospodarczych - pojawiły się duże przestrzenie do zagospodarowania w postaci budynków poprzemysłowych. Zamknięcie wielu fabryk spowodowało, że niektóre samorządy przeznaczyły je na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Tak pojawiły się lofty, bardzo popularne min. w Stanach Zjednoczonych, w Polsce dotychczas nieznane, bądź bardzo mało popularne.

Myśląc o  wykorzystaniu budynków pofabrycznych najczęściej przychodzi na myśl Łódź. Ta znana z powieści Reymonta. Zabudowana molochami z czerwonej cegły. Gdy przestały w nich pracować krosna, zaczęły powoli przekształcać się w lokale mieszkalne. Niebanalne mieszkania dla niebanalnych lokatorów.

Skąd wziąć wytrzymałe używane palety drewniane?

Umeblowanie z palet możemy zrobić we własnym zakresie, ale możemy też kupić je w sklepie meblowym. Coraz więcej placówek ma meble z palet w swojej ofercie, gdyż zainteresowanie nimi stale rośnie. Jeśli podejmiemy decyzję o samodzielnym ich wykonaniu warto zacząć od mebli do ogrodu czy na taras. Będzie to „poligon doświadczalny", na którym udoskonalimy nasze stolarsko – tapicerskie umiejętności a ewentualne niedoróbki, w ogrodzie nie będą tak bardzo widoczne. Z palet możemy zrobić nie tylko stolik kawowy, leżak czy wygodne siedzisko. Mogą one także stanowić materiał na kwietniki, wieszaki na zioła czy mini inspekty. Pole do popisu jest rozległe a granicę stanowi tylko nasza wyobraźnia.

Bez względu na to, jak chcemy wykorzystać drewniane palety, musimy pamiętaj o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Wszystkie one muszą być bardzo dobrej jakości. Niech nas nie skusi atrakcyjna, niska cena starych palet. Nośniki te mają już za sobą wielomiesięczną  eksploatację w transporcie i gospodarce magazynowej. Ich trwałość jest niska i mimo naszych wysiłków, nie posłużą nam długo.  Dlatego warto zainwestować nieco większe pieniądze w palety nowe lub prawie nowe. Stworzone z nich sprzęty, będą cieszyć nasze oczy na pewno przez wiele miesięcy a może nawet lat. W palety drewniane najlepiej zaopatrzyć się w licencjonowanym składzie HGV. Otrzymamy tam towar dobrej jakości a pracownik udzieli nam niezbędnych informacji z zakresu eksploatacji takich palet.

Przygotowanie drewna z palet to istotny krok w budowie mebli tarasowych

Bardzo ważną rzeczą w przypadku mebli czy aranżacji ogrodowych z palet jest obowiązkowe ich zaimpregnowanie. Wiadomą rzeczą jest, że wyposażenie ogrodu pozostaje pod stałym wpływem warunków atmosferycznych. Drewno nie lubi wilgoci, która wpływa nie tylko na jego wygląd ale także walory  użytkowe. Dlatego tez trzeba stworzyć warstwę ochronną, która zabezpieczy meble przed szkodliwymi czynnikami. Powłokę izolującą należy odnawiać przed każdym sezonem. Drewniane sprzęty z ogrodu należy także bezpiecznie przechowywać. Okres jesienno -zimowy winny one spędzić w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Nie jest dobrym pomysłem owijanie ich folią, gdyż eliminuje ona cyrkulację powietrza, a to sprzyja powstawaniu pleśni.

Zadowolenie z samodzielnie wykonanych z palet drewnianych mebli do ogrodu, może nas zachęcić do umeblowania nimi naszego mieszkania. Szczególnie jeśli jest to loft lub preferujemy styl skandynawski czy rustykalny. Z palet drewnianych można zrobić różne meble. Od prostego stolika do przedpokoju po dopracowana szafkę po telewizor czy stylowe łóżko. Musimy jednak pamiętać o tym, że żeby wywołać zachwyt u naszych gości meble muszą być dopracowane zarówno w części drewnianej jak i tej, którą dawniej stanowiła tzw. tapicerka.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo artykułów dekoracyjnych, które ozdobią i nadadzą charakter naszym meblom. Wystarczy,dokładnie poszukać aby znaleźć wystrzałowe, poduchy czy narzuty. Na pewno uda nam się stworzyć wygodne i niebanalne wnętrza.

Jakie są zalety mebli z palet drewnianych?

  • niska cena, która w przypadku wykonania ich własnoręcznie jest zdecydowanie niższa niż przy meblach tradycyjnych a nawet tych meblach z palet, które są dostępne w sklepach,
  • możliwość zmiany ich wyglądu, zarówno jeśli chodzi o części drewniane jak i  elementy dekoracyjne, bez dużego nakładu sił i środków,
  • stanowią  one namacalny wyraz naszym  wyobrażeniom o doskonałym zagospodarowaniu bliskiej nam  przestrzeni.

Jednak za najważniejszy walor mebli z palet drewnianych, zarówno do ogrodu jak i mieszkania, jest ich wkład w ochronę środowiska naturalnego. Nasza planeta coraz ostrzej dopomina się o szacunek, a ponowne wykorzystanie paletowego drewna to minimalny krok w kierunku zachowania Ziemi dla przyszłych pokoleń.

 

 

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.