slider-hgv.jpg
Pooling palet drewnianych - jak go ugryźć?
30 listopada 2022

Pooling palet drewnianych - jak go ugryźć?

Ważnym elementem współczesnej logistyki jest transport towarów. A ten trudno sobie wyobrazić bez palet drewnianych. Posiadanie własnej „bazy” tych nośników wiąże się z wieloma obciążeniami, które nie zawsze przekładają się na zysk przedsiębiorstwa. Palety drewniane od producenta w Rzeszowie wymagają miejsca do  magazynowania, stałej kontroli ich stanu technicznego a także ewentualnej utylizacji, przeprowadzonej  zgodnie z wymogami prawa. Nie wszystkim firmom to się opłaca. Przeprowadzenie analizy ekonomicznej może bowiem wykazać, ze bardzie korzystne  będzie wynajmowanie palet od firmy zewnętrznej. Doraźny wynajem palet czyli tzw. pooling ma w polskiej gospodarce sporo zwolenników.

Czym jest pooling palet drewnianych?

 

Jest on elementem współczesnej logistyki, a polega na tworzeniu długotrwałej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami. W ramach tych powiązań jeden podmiot gospodarczy zleca drugiemu zarządzanie obrotem paletami drewnianymi .Dla wielu firm jest to doskonałe rozwiązanie. Zlecający nie ponoszą bowiem kosztów właścicielskich tych nośników. A są one niemałe, biorąc pod uwagę wymagania organizacji EPAL dla palet drewnianych od producenta.

Przedsiębiorcy działający w systemie poolingu zamawiają określoną ilość palet drewnianych do obsługi konkretnej transakcji handlowej. W momencie złożenia takiego zapotrzebowania całość zadań związanych z zapewnieniem odpowiednich palet spoczywa na przyjmującym zlecenie. Na wypożyczonych od niego paletach towar dociera do kupującego, który przechowuje palety i informuje ich właściciela o terminie i sposobie ich odbioru. Po odebraniu nośników firma właścicielska dokonuje ich przeglądu, ewentualnych napraw bądź wycofuje je z obrotu.

Taka forma korzystania z palet drewnianych ma też tę zaletę, że klient zawsze ma dostęp do szerokiego wachlarza nośników. Umożliwia to bezpieczną realizację nawet bardzo pilnych i nietypowych zamówień. Taka pewność wpływa na wiarygodność przedsiębiorcy wobec klientów. Pozwala także na skoncentrowaniu swoich zainteresowań na podstawowej działalności firmy. Przekazanie pewnych agend podmiotowi zewnętrznemu uwalnia przedsiębiorcę od zajmowania się kwestiami mniej znaczącymi w prowadzonej przez niego działalności.

Usługi outsourcingowe są coraz popularniejsze w polskiej gospodarce. Świadczą o tym dane liczbowe. Wskazują one, że ilość firm zlecających część zadań podmiotom zewnętrznym rośnie rokrocznie o około 20 do 30 procent. Dla firm dominujących na rynku pooling jest codzienną  praktyką.

Wynajem palet drewnianych proekologicznym rozwiązaniem

W chwili obecnej dobro środowiska naturalnego jest w centrum zainteresowania wielu przedsiębiorców. Przejawem takiej postawy jest właśnie pooling palet drewnianych. Używanie nośników stanowiących własność innej firmy to element zrównoważonej gospodarki surowcami ograniczającej emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wynajem palet umożliwia wielokrotne korzystanie z tych samych nośników, co ogranicza w znacznym stopniu konieczność produkcji nowych. Te , które funkcjonują w nowoczesnej logistyce są poddawane stałych przeglądom i fachowo naprawiane. Wracają do obrotu i są do nabycia w punkcie skupu i sprzedaży palet drewnianych.

Jako produkt spełniający najwyższe standardy, wytworzony z dobrego drewna i w określonej technologii, przez długi czas spełniają  swoje zadania.

Wynajem palet ogranicza emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Jest ich dużo mniej niż przy rozwiązaniu, gdzie każdy przedsiębiorca ma swoją bazę paletową. Co prawda samochody dostawcze też generują zanieczyszczenia. Jednak dobrze rozbudowana sieć magazynów  przedsiębiorstw poolingowych – przy głównych drogach – powoduje zmniejszenie transportowych obciążeń dla powietrza. Tabor bowiem jest racjonalniej wykorzystany. Liczby dowodzą, że zanieczyszczeń tego typu może być mniej nawet o połowę. Każdy przedsiębiorca winien więc rozważyć, czy bardziej ekonomicznie i bezpieczniej dla środowiska naturalnego będzie korzystanie z własnych palet  czy lepiej będzie nośniki drewniane wynajmować.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.