slider-hgv.jpg
Jak usunąć pleśń z drewna domowymi sposobami?
31 marca 2023

Jak usunąć pleśń z drewna domowymi sposobami?

W naszym otoczeniu jest dużo mebli i sprzętów z drewna. Funkcjonują one  w zarówno mieszkaniach jak i ogrodach. Często są  wykonane z palet drewnianych. W obecnych czasach drewniane wyposażenie uchodzi za szlachetne i w dobrym guście. Aby jednak służyły nam jak najdłużej, ciesząc jednocześnie nasze oko, musimy o nie odpowiednio dbać. Troska ta winna polegać na utrzymywaniu ich w czystości i regularnym konserwowaniu. Gdy zaniechamy tych czynności możemy się spodziewać, że zaatakuje je pleśń. Dotyczy to nie tylko mebli znajdujących się  na wolnym powietrzu np. w ogrodzie, ale także tych używanych w mieszkaniach.

Pleśń osłabia strukturę drewna, a także tworzy brzydkie palmy, najczęściej w kolorach szarym bądź czarnym. Bardzo sprzyjającym środowiskiem do rozwoju pleśni są miejsca, gdzie jest wilgotno i panuje wysoka temperatura.

Pleśń – co to jest?

Pleśń należy do gatunku grzybów strzępkowych. Mają one wielokomórkową strukturę, inaczej niż np. drożdże, które też są grzybami, ale ich struktura jest jednokomórkowa. Pleśń występuje w różnych środowiskach, w tym w materiałach pochodzenia organicznego, wodzie czy glebie. Są także takie  grzyby strzępkowe, które prowadzą pasożytniczy tryb życia. Bytują one na żywych organizmach. To, że ich wymagania pokarmowe są bardzo skromne pozwala im na  życie w bardzo trudnych warunkach.

Pleśń bytuje także w zamkniętych pomieszczeniach, w tym w naszych domach czy mieszkaniach. Ma ona bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, którzy mają z nią kontakt. Powoduje alergie, choroby układu oddechowego i bóle mięśni. Wzmaga poczucie zmęczenia i obniża koncentrację.

Jak zlikwidować pleśń na drewnie?

Możemy do tego użyć środków sporządzonych w domu  lub skorzystać z preparatów chemicznych dostępnych na rynku.

Najprostszy preparat domowy stanowi połączenie szklanki wody z łyżeczką oleju z drzewa herbacianego. Mieszanką tą spryskujemy mebel zaatakowany pleśnią i pozostawiamy  na trzy dni. Gdy okres ten minie, zmywamy ją wodą z mydłem i osuszamy chłonną, miękką szmatką. Inny domowy sposób polega na użyciu nafty. Nakładamy ją cienką warstwą na powierzchnię mebla. Musimy pilnować, aby ilość nafty nie była zbyt gruba. Wtedy bowiem drewno zmatowieje. Gdy nafta wyschnie usuwamy ją bawełnianą ściereczką lub naturalnym korkiem do butelek. W usuwaniu pleśni z drewna dobrze sprawdza się także boraks. 8 dkg tego specyfiku należy rozpuścić w litrze wody. Mieszankę tą rozprowadzamy na, zaatakowanej pleśnią, powierzchni. Boraks nie tylko zlikwiduje pleśń, ale też unicestwi inne grzyby żyjące na drewnie. Działa też profilaktycznie, nie pozwalając grzybom się rozmnażać.

Niestety są sytuacje, gdzie domowe środki okazują się nieskuteczne. Konieczna jest wtedy mechaniczna interwencja z użyciem szlifierki. Za pomocą tego narzędzia usuwamy spleśniałe drewno. Czasami przy tym zabiegu powstają w drewnie duże ubytki. Wtedy należy wypełnić je szpachlą i dokładnie wyszlifować papierem ściernym (drobnym). Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo  pojawienia się  pleśni w przyszłości ,dobrze jest zabezpieczyć mebel lakierobejcą lub impregnatem.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.