slider-hgv.jpg
Czym jest drewno paletowe?
10 lutego 2022

Czym jest drewno paletowe?

W obecnej chwili na rynku dominują palety EPAL. Są wyrobem najwyższej jakości, spełniającym bardzo wysokie standardy i produkowane przy wykorzystaniu ekologicznych technik wytwarzania. Dlatego też mogą być używane do przechowywania i przewozu artykułów żywnościowych czy środków farmaceutycznych. Aby palety drewniane dobrze i długo służyły przedsiębiorcom, muszą być wytrzymałe i odpowiednio skonstruowane. Takie znajdziemy oczywiście na sprawdzonych składach palety firmy HGV. Prawidłową nośność zapewnia im między innymi odpowiednia jakość drewna, z którego są wykonane. O użyteczności danego gatunku drewna świadczy posiadanie przez nie  kilku niezbędnych  cech.

Jakie cechy posiada dobre drewno na palety z drewna?

Jedną z nich jest wytrzymałość na rozciąganie, zginanie czy ściskanie. Poszczególne gatunki drzew różnią się między innymi rozkładem celulozy oraz lignicy w ścianach komórek. Wpływa to na sprężystość i plastyczność drewna. Ze względu na zagęszczenie słojów bardziej wytrzymałe jest drewno z gatunków liściastych.

Kolejną cechą drewna, która jest znacząca dla oceny jego przydatności w produkcji palet drewnianych, jest jego higroskopijność. To pojęcie oznacza stopień, w jakim drewno potrafi gromadzić i oddawać wilgoć, w otaczającym go środowisku. Drewno, z którego robi się palety drewniane, jest poddawane specjalnemu procesowi suszenia. Gwarantuje on spadek poziomu wilgotności do kilkunastu procent. Jest to bezpieczna wielkość spełniająca wymagane normy.

Suszenie drewna powoduje przemieszczanie się wilgoci w nim zawartej z warstw wewnętrznych do zewnętrznych, skąd wydostaje się ona  na powierzchnię. Pierwszy etap procesu suszenia jest długotrwały,  drugi natomiast trwa stosunkowo krótko.

Określono 4 fazy procesu suszenia:

  • odparowywanie  wolnej wody z warstw powierzchniowych drewna ,
  • obniżanie wilgotności warstw  zewnętrznych przy stale dużej wilgotności warstw wewnętrznych ,
  • obniżanie wilgotności warstw środkowych ,
  • osiągnięcie przez warstwy przy powierzchni wilgotności otoczenia. Przy końcu tej fazy wnętrze drewna jest tylko nieco bardziej wilgotne niż jego warstwa przypowierzchniowa

Jakość drewna, a obciążenie palet drewnianych

Następnym elementem, który jest brany pod uwagę w ocenie drewna mającego być surowcem do wyrobu palet, jest jego wytrzymałość na obciążenia. Zarówno te dynamiczne (w czasie transportu), jak i statyczne (w czasie magazynowania). Bardzo duży wpływ na zdolność udźwigu palet ma higroskopijność drewna. Gdy jest ono wilgotne, jego wytrzymałość spada. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe jego suszenie. Najpopularniejszym typem palet jest ta o wymiarach 800x1200mm. Waży ona 25 kg, a jej udźwig mieści się w granicach od 1 do 1,5 tony, w zależności od rodzaju składowanych na niej towarów.

Drewno, z którego konstruowane są palety, może pochodzić zarówno z gatunków iglastych, jak i liściastych. Do pierwszej grupy zaliczymy sosnę i świerk. Do drugiej natomiast topolę, brzozę, osikę  i olszę czarną. Mimo że drewno liściaste jest twardsze, najwięcej palet produkowanych jest z drzew iglastych, głównie sosny. Wynika to z ceny i dostępności obu rodzajów drewna. Drzewa iglaste rosną szybciej, dlatego też trafiają na rynek dużo wcześniej niż drzewa liściaste. Łatwiejsza też jest ich obróbka. Dlatego też jest tańsze a tym samym bardziej atrakcyjne dla nabywców. 

Drewno liściaste jest sporo droższe, mniejsza jest także jego podaż. Czasami producenci palet sięgają po drewno liściaste, np. dąb, gdy mają dostęp do tak pociętych kawałków, które nie nadają się do produkcji innych wyrobów, natomiast świetnie sprawdzą się w roli surowca na palety. Jako że dąb jest bardzo wytrzymały, nawet cieńsze jego kawałki zapewnią tę samą wytrzymałość co np. drewno sosnowe o większej grubości.

Bez względu na to, jakie drewno zostało wykorzystane do wyrobu palet , które chcemy nabyć bądź wypożyczyć należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby transakcję załatwiać w licencjonowanym składzie. Oprócz towaru sprawdzonego i najwyższej jakości otrzymamy tam także wszelkie informacje związane z przedmiotem  naszego zakupu.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.