slider-hgv.jpg
Zapobieganie pojawieniu się pleśni na paletach drewnianych, wyzwaniem dla użytkowników
31 sierpnia 2023

Zapobieganie pojawieniu się pleśni na paletach drewnianych, wyzwaniem dla użytkowników.

 

Palety drewniane są dziś wszechobecne w obrocie towarowym. Trudno sobie wyobrazić handel krajowy i międzynarodowy bez tych funkcjonalnych nośników. Są one jednak zbudowane z naturalnego surowca, jakim jest drewno.  A ono narażone jest na niepożądane działanie  czynników zewnętrznych, jaki jest między innymi pleśń. W związku z tym, producenci, dystrybutorzy i użytkownicy stają przed pytaniem: Jak poradzić sobie z pleśnią?

Pleśń należy do rodziny grzybów strzębkowych. Doskonałym środowiskiem dla jej rozwoju jest miejsce ciepłe i wilgotne,z ograniczonym dostępem powietrza. Jako, że drewno stanowi pożywienie tego grzyba, niszczy on jego  strukturę  osłabiając w ten sposób walory użytkowe.  Staję się ono mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia. Pleśń powoduje też brzydkie, biało- zielone nacieki. Kontakt z paletami zainfekowanymi  tym grzybem jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Wydziela on bowiem  mitotoksyny ,które są groźne dla układu oddechowego, a także mają działanie rakotwórcze.

Wysokie standardy produkcji palet drewnianych, gwarancją produktu bez pleśni

Chcąc mieć pewność,że palety nie są zainfekowane pleśnią, warto jest nabywać je u sprawdzonych, licencjonowanych producentów. Surowe normy określone przez organizację EPAL mają bezpośredni wpływ na jakość surowca, z którego produkowane są palety.

Tacy kontrahenci dają gwarancję, że drewno, z którego wykonano palety spełnia wszystkie wymogi dotyczące wilgotności drewna. Palety najczęściej są wytwarzane z drewna sosnowego lub świerkowego. Aby nie były ono podatne na pleśnienie winno być poddane obróbce termicznej lub procesowi suszenia. Procesy suszenia, nawet przy zastosowaniu nowoczesnych metod są długotrwałe. Bardziej ekonomiczne jest stosowanie obróbki termicznej.

Termiczna obróbka palet polega na umieszczeniu ich w specjalnej suszarni, gdzie stale jest mierzona temperatura. Najlepsze efekty suszenia osiąga się przy 65 stopniach Celsjusza. Minimalny czas przebywania palet w komorze zależy od ich grubości a także stopnia zawilgocenia. Wartością graniczną jest osiągniecie stopnia wilgotności między 20 a 30 %.  Ta wilgotność w momencie wprowadzania nośników do obrotu, nie gwarantuje stałości takiego stanu. Dużo bowiem zależy od tego, jak palety są przechowywane.

Czy właściwe przechowywanie palet ma wpływ na pojawianie się na nich pleśni?

Im lepsze będą warunki magazynowania palet, tym dłużej i w bezpieczny sposób będą funkcjonować we współczesnej logistyce. Najlepiej przechowywać je w wentylowanym pomieszczeniu, nie będą im  wtedy grozić śnieg czy deszcz. W przypadku braku takiej możliwości dobrze sprawdzi się też, osłonięta z dwóch stron, wiata. Wilgoć może także zaatakować palety, które na co dzień przechowywane w magazynie. Przyczyną może być tu brak wentylacji lub dostępu powietrza do drewna np. poprzez owinięcie palet folią. Nie wolno także dopuścić do zalania palet wodą. Przestrzeganie zasad związanych z kupnem palet u sprawdzonego licencjonowanego producenta a także właściwe ich przechowywanie spowoduje, że będą one nam służyć przez długie lata.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.