slider-hgv.jpg
Jak chronić meble z palet drewnianych HGV Wadowice
30 czerwca 2021

Czym zabezpieczyć meble z palet drewnianych HGV Wadowice

Na rynku znajdziemy dużo różnorodnych środków, które pozwolą zapewnić meblom z palet drewnianych długie życie. Pomoże nam w tym impregnat bądź olej do drewna. Jako dodatek możemy zastosować lakier lub kryjącą farbę. Musimy jednak pamiętać, że taka farba nie tylko utrudnia drewnu oddychanie, ale też uniemożliwia odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. W ten sposób łatwiej ulegnie zniszczeniu. Farba pokrywa też naturalne słoje, które często są niezwykle dekoracyjne. Impregnując drewno, warto zwrócić uwagę na te środki, które w swoim składzie mają wosk. Ten składnik tworzy warstwę ochronną izolującą drewno od wilgoci, a także pozwala zlikwidować nierówności.

W specjalistycznych sklepach oprócz impregnatów dostaniemy też lakierobejce, oleje oraz rozpuszczalnikowe lakiery. Kupując te środki, zwróćmy uwagę na to, czy Państwowy Zakład Higieny zaleca je do stosowania zewnętrznego. Jeśli w ich składzie są biocydy, możemy mieć pewność, że stanowią dobre zabezpieczenie przed owadami, grzybami i pleśniami. Należy pamiętać, że produkty bezbarwne w przeciwieństwie do tych barwnych nie chronią przed promieniami UV. Nie posiadają bowiem stosownych pigmentów. Informuje o tym etykieta umieszczona na opakowaniu. A teraz kilka słów o poszczególnych rodzajach środków chroniących drewno mebli z palet drewnianych.

Środki do ochrony mebli z palet drewnianych HGV

1.     Impregnaty do drewna nie dopuszczają do niego wilgoci, grzybów i pleśni. Na rynku są nawet dostępne preparaty, które „leczą”  drewno z chorób spowodowanych przez insekty. Tylko surowe drewno może być poddawane działaniu impregnatu. Impregnaty kolorowe , dzięki specjalnym barwnikom pochłaniają promieniowanie UV. Nie tylko dają więc drewnu pożądany kolor, ale też zachowują rysunek słojów.

2.     Lakier do drewna  może być bezbarwny bądź w kolorach drewnopodobnych. Świetnie chroni przed wilgocią, a wyroby niektórych producentów posiadają filtry chroniące przed promieniami UV. Te bezbarwne podkreślają niepowtarzalny układ słojów.

3.     Lakierobejce do drewna mają właściwości doskonale chroniące przed wilgocią i promieniami słonecznymi. Nie dają natomiast 100% ochrony przed szkodnikami i chorobami drewna. Tworzą twardą,połyskliwą powłokę.

4.     Olej do drewna, wytwarzany z oleju roślinnego, na pewno będzie ceniony przez osoby , dla których środowisko  naturalne jest bardzo ważne.  Jest wolny od chemii.Stosując go, trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do innych preparatów, wymaga corocznego powtarzania zabiegu nakładania go na meble z palet drewnianych. Jeśli meble stoją w ogrodzie, należy to robić wiosną. Niektórych użytkowników to zniechęca. Po zastosowaniu oleju drewno nie pęka i nie poddaje się działaniu promieni UV.

Bez względu na to, jaki środek chroniący meble z palet drewnianych HGV Wadowice mamy zamiar zastosować, musimy palety odpowiednio przygotować. Powinny one być czyste i suche. Do ich oczyszczenia możemy  użyć  wody z mydłem i octem. Pomocna będzie szczotka ryżowa. Tłuste plamy znikną, gdy potraktujemy je wodą z detergentem (przed impregnatem wodnym), bądź rozcieńczalnikiem ftalowym ( przed impregnatem rozpuszczalnikowym). Wszelkie ubytki uzupełniamy szpachlówką, po czym szlifujemy powierzchnię.

Do nakładania środków chroniących najlepiej nadają się pędzel lub wałek. Można też posłużyć się metodą natryskową . Efekty jej stosowania nie są jednak doskonałe. Drobne elementy można impregnować poprzez zanurzenie w płynie chroniącym. Aby nasze meble z palet stale sprawiały nam radość, musimy o ich stan dbać permanentnie. Na bieżąco należy usuwać plamy i zanieczyszczenia. Używamy do tego delikatnego detergentu lub octu. Wykonywanie takiego zabiegu raz do roku zapewni piękny wygląd mebli .

Jeśli meble funkcjonują na wolnym powietrzu, na okres zimy możemy je przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Przy braku takiej możliwości wystarczy staranne otulenie ich folią. Na pewno bezpiecznie przeczekają niesprzyjające warunki atmosferyczne. Im staranniej i w sposób bardziej przemyślany zabezpieczymy meble przed działaniem szkodliwych warunków, tym dłużej będą nam służyć i cieszyć swoim widokiem.

 

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.