slider-hgv.jpg
Recykling palet drewnianych Katowice
3 maja 2020

Recykling palet drewnianych Katowice

Według szacunków na światowym rynku funkcjonuje obecnie około 70 mln palet. Większość z nich to palety drewniane od producenta. Doskonale sprawdzają się w masowym transporcie i magazynowaniu towarów. Pojawia się jednak problem, co zrobić z paletami wycofanymi z użycia. Wchodzą tu w grę egzemplarze mocno uszkodzone bądź takie, dla których nie ma już obecnego zastosowania. Odpady drewniane zajmują dużo miejsca. Nieprawidłowo składowane stanowią też potencjalne paliwo dla pożaru. I  tu jest miejsce na recykling palet drewnianych, czyli przerób palet na inne produkty bądź odzyskiwanie energii poprzez ich spalenie – po uprzednim, obowiązkowym przetworzeniu. Należy zauważyć, że recykling palet dla firm jest obowiązkiem przedsiębiorców, którzy wykorzystują je w działalności gospodarczej. Został on nałożony rozporządzeniem Ministra Środowiska z 27 września 2001 roku w sprawie katalogu odpadów. Odpady z drewna opatrzono  kodem 15 01 03.

Przerób palet drewnianych Katowice na inne produkty.

Wytwarzanie z niepotrzebnych już palet drewnianych HGV Katowice innych wyrobów, to bardzo dobry sposób na ponowne wykorzystanie surowca, jakim jest drewno. Ta technika stosowana na szeroką skalę pojawiła się stosunkowo niedawno. Główną przeszkodą w jej upowszechnieniu  stanowiła zawartość w drewnie substancji chemicznych, które utrudniały a nawet uniemożliwiały jego przeróbkę. Rozwój technologii pozwolił jednak na ominięcie tej przeszkody. Dziś z niepotrzebnych palet drewnianych można zrobić pełnowartościowe:

  • okładziny i płyty na tarasy z udziałem tworzyw sztucznych, wiórów i trocin,
  • płyty wiórowe i płyty OSB,
  • elementy skrzyń i palet wytworzonych z trocin sprasowanych pod ciśnieniem​

Naprawa palet drewnianych od producenta

Tworzenie z palet drewnianych Katowice innych wyrobów dotyczy głównie tych z nich, których nie da się już naprawić. Wiele jednak można poddać „ renowacji”, niewielkim nakładem sił i środków. To także są działania recyklingowe, które umożliwiają ponowne wykorzystanie palet drewnianych dla dotychczasowych celów. Dokonując oceny zużycia palety (nie więcej niż 8 elementów podlegających wymianie), decydujemy o dokonaniu niezbędnej naprawy. Polega ona głównie na wymianie zdegradowanych części palety oraz likwidacji istniejących obluzowań. Takie prace nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Wystarczą przysłowiowy młotek i gwoździe. Ewentualnie piła. Naprawione palety drewniane dla firm Katowice mogą wrócić na rynek.

Upcykling czyli nadawanie starym paletom nowego życia.

Palety, których żywot w obrocie towarowym już się skończył, mogą znaleźć zastosowanie także w innych dziedzinach naszego życia. Nie są do tego potrzebne duże pieniądze
i specjalne urządzenia. Wystarczy wyobraźnia i ... stare palety drewniane. Możemy z nich zrobić meble do mieszkań, lokali gastronomicznych czy ogrodów. Końcowy efekt naszych starań może  być wynikiem wyłącznie naszej inwencji i pracy, można też jednak poprosić o pomoc fachowców np. tapicerów. Wtedy łóżka, fotele czy sofy będą miały profesjonalny, bardziej klasyczny wygląd. To propozycja dla osób bardziej zachowawczych. Ci odważniejsi wszystkie prace przy tworzeniu awangardowych, niebanalnych mebli mogą wykonać sami. Elementami, które będą wymagały kupna, będą ewentualnie tekstylia, galanteria szklana bądź metalowe uchwyty czy okucia. Palety drewniane Katowice, odpowiednio zaaranżowane świetnie komponują się z zielenią i mogą stanowić doskonałą infrastrukturę ogrodów i przestrzeni otwartych.

Odzyskiwanie energii czyli traktowanie zbędnych palet jako paliwa.

Najmniej korzystnym dla środowiska sposobem postępowania ze zbędnymi paletami jest ich spalanie. Przepisy stanowią, że spalanie palet drewnianych dla firm przed przetworzeniem ich na paliwo jest zakazane! Taki bowiem sposób pozbywania się palet jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Wynika to z faktu, że odpady drewna zanieczyszczone są różnymi substancjami chemicznymi (lakierami, klejami, impregnatami itp.). Drewno z zawartością może być spalane wyłącznie w specjalistycznych spalarniach. Bez względu na to, jaki sposób recyklingu wybierzemy czy do wyboru jakiego zmuszą nas okoliczności, palety drewniane dla firm należy odpowiednio do niego przygotować. Pierwszą rzeczą jest segregacja. Wybieramy palety nieuszkodzone i dzielimy je według rodzajów i wymiarów. Następnie układamy w „słupki”, aby ułatwić załadunek. Dla palet uszkodzonych kryterium segregacji stanowi ilość uszkodzeń. Te o małej ich liczbie nadają się do naprawy, inne muszą zostać zniszczone. Dokonując powyższych czynności cały czas musimy pamiętać, że zabronione jest palenie nieprzetworzonych palet oraz wyrzucanie ich na śmietnik.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.