slider-hgv.jpg
Szkodniki w drewnie - jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane
30 września 2021

Szkodniki w drewnie - jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane

Szkodniki w drewnie mogą być poważnym problemem dla producentów produktów z drewna. Ogólnopolski producent palet drewnianych, jakim jest firma HGV, starannie dobiera źródła pozyskiwanego drewna i pieczołowicie pracuje nad stałym polepszaniem procesu ochrony drewna. Nie zmienia to jednak faktu, że szkodniki żyjące w drewnie są stałym zagrożeniem. Z naszego artykułu dowiecie się m.in. jak rozpoznać, czy drewno zostało zaatakowane przez szkodniki.

  • odgłosy drążenia. Są one słabo słyszalne dlatego można usłyszeć je w nocy, gdy owady są bardziej aktywne bądź w absolutnej ciszy.
  • obecność żywych lub martwych dorosłych osobników w pomieszczeniu gdzie znajdują się drewniane elementy.
  • otwory w drewnie,
  • drobne trociny wypadające z otworów lub małe kopczyki drobinek drewna.

Niestety obecność larw możemy stwierdzić, tylko rozłupując przedmiot z drewna. Tę samą metodę musimy zastosować, gdy zauważymy otwory w drewnie i chcemy się przekonać, czy żerowisko jest zamieszkałe, czy też owady już je opuściły.

Co zagraża drewnu w Polsce?

W  Polsce żyje kilkadziesiąt gatunków owadów uważanych za szkodniki drewna. Większość z nich pochodzi z lasu. Oto kilka przykładów  szkodników krajowego drewna:

  • kołatek domowy to bardzo groźny chrząszcz o brązowej barwie i długości do 4mm. Żeruje zarówno w drewnie gatunków liściastych, jak i iglastych. Ma duże zdolności niszczenia masy drewna. Powoduje, że drewno kruszy się i rozpada. Jego cykl rozwojowy jest długi. Może trwać nawet 7 lat. Znaczy to,że jak zadomowi się on w naszym otoczeniu, zostanie na długo. Do opuszczenia żerowiska zmusi go tylko brak pożywienia.
  • spuszczel pospolity jest chrząszczem o brunatnym lub czarnym ubarwieniu. Jest większy niż inne szkodniki drewna. Długość jego ciała może wynieść nawet 25mm. Jego ciało jest spłaszczone i pokryte drobnymi włoskami. Samice są większe od samców. Mają trudności z lataniem i nie są zbyt ruchliwe. W najcieplejsze dni lipca spuszczel opuszcza chodniki w drewnie, aby się rozmnożyć. Samice wracają do żerowiska, gdzie składają jaja. Same giną. Pokolenie tego szkodnika może bytować na jednym stanowisku nawet 18 lat. Niszczy zarówno stare, jak i młode drewno.
  • miazgowiec parkietowiec ma długość do 5 mm i brunatny kolor. Ten chrząszcz preferuje młode drewno gatunków liściastych, w tym szczególnie dąb i jesion. Najbardziej aktywny jest po zmroku, kiedy to słyszalne są odgłosy żerowania jego larw. Lubi temperaturę od 17 do 23 stopni, dlatego dobrze czuje się w naszych mieszkaniach. Samica miazgowca składa jednorazowo około 70 jaj.
  • wyschlik grzebykorożny jest niedużym, brązowym chrząszczem , który lata w dzień. Samce w przeciwieństwie do samic mają czułki w kształcie grzebyków. Najbardziej aktywne są od maja do sierpnia. Po złożeniu jaj w wydrążonych chodnikach samice giną. Ich ulubione drzewa to olcha, buk, brzoza i dąb.
  • krokwiowiec piłkorożny to niewielki (długość ciała do 5mm) chrząszcz, którego generacja żyje około 2 lat. Lubi drewno zawilgocone i zaatakowane grzybami. Niszczy więźbę dachową i inne wysoko położone elementy drewniane.
  • skórnik słoniniec to nietypowy szkodnik drewna. Pojawia się tam,gdzie nie dba się o utrzymanie należytych warunków sanitarnych. Wykorzystuje drewno jako schronienie. Żeruje na skórach zwierzęcych służących za  dekorację, martwych ptakach czy gryzoniach, które padły na zaniedbanych strychach i poddaszach.

Jak widać szkodniki drewna to poważny problem nie tylko leśników, ale i przedstawicieli innych branż gospodarki narodowej. To także duży kłopot zwykłych użytkowników drewnianych mebli i pozostałych  niezbędnych przedmiotów wykonanych z tego surowca. Aby go uniknąć lub zminimalizować jego skutki, trzeba drewno odpowiednio zabezpieczać. To jednak temat na inne opracowanie.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.