slider-hgv.jpg
Fumigacja palet - na czym polega?
12 października 2022

Fumigacja palet - na czym polega?

Światowy handel opiera się między innymi na stosowaniu określonych standardów w transporcie. W obecnych czasach nie wystarczy dostarczać towarów wysokiej jakości ,w określonym w umowie terminie. Są sytuacje, gdzie uregulowania prawne określają wymogi dotyczące nośników, z pomocą których określone dobra docierają do miejsca przeznaczenia.

Poza granicami Unii Europejskiej, a także w niektórych krajach unijnych, palety drewniane, na których transportowane są towary, muszą spełniać określone wymagania sanitarne. Takie palety oferuje ich producent firma HGV. Nośniki te, zanim zostaną dopuszczone do obrotu, podlegają obowiązkowym zabiegom, mającym na celu między innymi zwiększenie ich sterylności. Osiąga się to poprzez likwidację bakterii, grzybów i szkodliwych mikroorganizmów , na każdym etapie ich rozwoju, także w formie przetrwalnikowej. Ta dbałość o sterylność palet ma uniemożliwić transmisję drobnoustrojów z jednej strefy klimatycznej do innej. Na bezpiecznych pod względem sanitarnym paletach mogą być transportowane np. owoce czy warzywa. Takie nośniki legitymują się certyfikatem IPPC, czyli Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin, której symbolem graficznym jest kłos.

 

Palety drewniane od producenta – jak je zabezpieczyć?

Palety, które spełniają normy IPPC poddawane są wcześniej zabiegom zabezpieczającym, których przeprowadzenie potwierdzają stosowne symbole umieszczone na paletach. I tak:

–       znak MB oznacza, że drewno paletowe zostało poddane odkażaniu poprzez gazowanie bromkiem metylu,

–       znak DB oznacza, że drewno poddano obróbce mechanicznej skutkiem, czego pozbawiono go resztek kory,

–       znak HT oznacza, że drewno wysuszono w komorze, przy zachowaniu odpowiedniej temperatury i przez określony czas.

Palety, które poddane były powyższym procesom, oznaczane są logo, zawierającym  dwie litery kodu ISO macierzystego kraju oraz indywidualny numer  identyfikujący wytwórcę palet. Zabieg fumigacji palet drewnianych daje gwarancję likwidacji wszelkich szkodników atakujących drewno. Stosuje się tu substancje aktywne, takie jak dym czy para. Najlepszy efekt osiąga się jednak, stosując trujące gazy. Palety gromadzi się w szczelnym pomieszczeniu, gdzie dostarcza się tzw. fumigat. Gaz taki oddziałuje na szkodniki w każdej fazie bytowania. Niszczy osobniki dorosłe, a także larwy i jaja, poprzez paraliż ich mechanizmów obronnych. W ten sposób można wyeliminować kołatka domowego,kornika czy spuszczela pospolitego.

Wymogi określone dla palet fumigowanych może spełnić każda paleta drewniana, którą poddana zostanie w/w zabiegom. Aby usprawnić międzynarodowy obrót towarowy. Unia Europejska rekomenduje palety drewniane o ujednoliconych wymiarach. Należą do nich palety EURO o wielkościach: 200x800x144 mm o udźwigu od 1000 kg do 1500kg oraz  o wielkości 1200x1000x144 mm. W tej grupie palet są także nośniki CP3 o wymiarach 1140x1140x128mm, CP2 o wymiarach 800x1200x141 mm i CP1 o wymiarach 1000x1200x138 mm.

Polska od długiego czasu jest liderem w produkcji bardzo dobrej jakości drewnianych palet fumigowanych. Gwarantują one bezpieczny transport towarów, które wymagają specjalnych warunków sanitarnych , takich jak np. warzywa, owoce czy mięso. Nośniki takie są  nie tylko wolne od  szkodników i drobnoustrojów, ale też ich wilgotność nie przekracza 22%. A taka jest właśnie norma w tym zakresie, określona przez Unię Europejską.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.