slider-hgv.jpg
Jak wygląda recykling palet drewnianych w Polsce
20 września 2022

Jak wygląda recykling palet drewnianych w Polsce

Palety drewniane absolutnie zdominowały światowy rynek producentów i dystrybutorów towarów. Szacunki wskazują, że w obrocie międzynarodowym funkcjonuje dzisiaj około 70 mln tych drewnianych nośników. Palety drewniane od producenta świetnie sprawdzają się we współczesnej logistyce. Ich żywotność, podobnie jak  wszystkich innych dóbr, jest  jednak ograniczona. Dlatego wcześniej czy później pojawia się pytanie, Co zrobić z paletami drewnianymi, które nie nadają się już do użycia?

W grupie tej znajdują się palety uszkodzone, które już nie mogą być naprawiane, ale też takie, które, mimo że nie posiadają uszkodzeń, nie są już potrzebne. Składowanie nieużytecznych palet jest kłopotliwe. Zajmują one bowiem dużo miejsca. Stanowią też potencjalne zagrożenie pożarowe. Zagospodarowanie takich palet jest więc niezwykle ważne. Recykling palet polega na zmianie ich przeznaczenia bądź ich spalenie. To drugie może się odbyć tylko po ich odpowiedniej obróbce. Sprawę recyklingu palet w naszym kraju normuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z 27 września 2001 roku w sprawie katalogu odpadów. Odpady z drewna oznaczone są kodem 15 01 03. Powyższy akt prawny nałożył, na przedsiębiorców wykorzystujących palety drewniane, bezwzględny  obowiązek ich recyklingu.

Przeróbka palet drewnianych na inne wyroby w Katowicach

FIrma HGV doskonale zagospodarowuje palety drewniane, które nie mogą być już wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Znajduje bowiem nowe zastosowanie dla drewna paletowego. Stosowana jest tutaj technika, która pojawiła się stosunkowo niedawno.

W obecnej chwili niepotrzebne już palety drewniane można przerobić, na wysokiej jakości:

  • płyty wiórowe i płyty tarasowe z tworzyw sztucznych, trocin i wiórów,
  • części palet i skrzyń wytworzonych, ze sprasowanych pod ciśnieniem ,trocin,
  • okładziny i płyty  OSB.

Gdy nowa technika przeróbki palet się pojawiła, były pewne trudności z jej wdrożeniem. Wynikały one z tego, że drewno z palet zawiera  substancje chemiczne, które w skrajnych przypadkach uniemożliwiały przeróbkę. Technologia poczyniła jednak znaczne postępy i dzisiaj poprzednie trudności nie są już żadną przeszkodą.

 

Naprawa palet z drewna od producenta 

Niektóre z palet drewnianych można naprawić, nie ponosząc znaczących kosztów i niewielkim nakładem pracy. Takie działania mają na względzie nie tylko oszczędność, ale też ochronę środowiska. Pozwalają bowiem ponownie wykorzystać używane nośniki, zamiast kupować nowe. Aby paleta z drewna od producenta mogła być naprawiana, nie może ona mieć więcej niż 8 elementów podlegających wymianie. Gdy paleta spełnia powyższy warunek, możemy poddać ją naprawie, która z reguły polega na wymianie uszkodzonych części i likwidacji obluzowań. Te nieskomplikowane naprawy nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Wystarczą przysłowiowe młotek i gwoździe. Potem palety drewniane dla firm z Katowic mogą wrócić do obrotu.

 

Nadawanie paletom z drewna nowego życia, czyli upcykling

Każdy użytkownik palet kiedyś znajduje się w sytuacji, gdy tych nośników  nie da się już naprawić. Ich życie w transporcie i magazynowaniu dobiegło końca. Nie znaczy to jednak, że nie mogą one być obecne w naszym otoczeniu. Palety drewniane stanowią doskonały materiał do budowy mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrz. Oryginalne i niebanalne w swoim wyrazie łóżka, fotele, sofy, stoliki czy  kwietniki będą stanowiły idealne wyposażenie mieszkań, restauracji czy kawiarni. Nadadzą też niepowtarzalny charakter naszym ogrodom czy tarasom. Fakt, że możemy je wykonać sami za niewielkie pieniądze i bez dużego nakładu pracy czyni taki pomysł jeszcze bardziej atrakcyjnym. Ci bardziej wymagający mogą skorzystać z pomocy tapicera czy profesjonalnego stolarza.

Bez względu na to, czy całość prac wykonamy sami, czy z udziałem profesjonalistów ,kupna na pewno będą wymagały uchwyty czy okucia, a także elementy tekstylne, jak: poduszki i  narzuty. Taka przeróbka palet drewnianych z Katowic to nie tylko stworzenie nowego przedmiotu, ale także dar dla środowiska naturalnego. Każde bowiem działanie, które powoduje, że nie dokonujemy kolejnego zakupu wyrobu z drewna, to wielki ukłon w stronę naszej planety.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.