slider-hgv.jpg
Czym są pół palety?
28 grudnia 2021

Czym są pół palety?

Aby palety drewniane od producenta jeszcze lepiej sprawdziły się w obrocie towarowym, zaczęto uzupełniać je o nastawki. Pojawiły się też pół palety, które znajdują zastosowanie w przewozie i magazynowaniu małych przedmiotów. Zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować koszty i usprawnić sprzedaż. W przeciwieństwie do palet drewnianych pół palety są lekkie i nie muszą być transportowane na wózkach widłowych. Może je bezpiecznie przenieść pracownik magazynu.

Dobrze sprawdzają się tam, gdzie nie są niezbędne palety z drewna. Można z nich konstruować drewniane skrzynie, które gwarantują bezpieczny transport dla niektórych dóbr. Dotyczy to między innymi towarów, dla których jednostkowym opakowaniem są wiadra czy worki. Pół paleta o wymiarach 800 mm x 600 mm połączona z rozłożoną nadstawką  o takich samych wymiarach utworzy skrzyni , w której bezproblemowo można przechowywać i transportować towary.

Jak zbudowana jest pół paleta?

Pół palety o wymiarach 800 mm x 600 mm mogą być różne w konstrukcji. Niektóre składają się z trzech kantówek drewnianych oraz  4 desek wierzchnich. Mogą także posiadać 3 płozy oraz 5 desek wierzchnich. Trzeci rodzaj pół palet to te, gdzie powierzchnia nośna jest w pełni zabudowana. Oprócz budowy skrzyń wszystkie doskonale nadają się do prezentacji i promocji towarów.

Podobnie jak w przypadku palet drewnianych , na rynku obecne są pół palety zarówno nowe, jak i używane. Najpopularniejszą pół paletą EPAL jest ta oznaczona nr 7 o wymiarach 800 x 600 mm. Jej wielkość jest wynikiem wielu analiz. Jako paleta wystawowa wpływa na obniżenie kosztów logistyki, między innymi w hurtowniach farmaceutycznych czy spożywczych. Jest doskonałą alternatywą dla palety Dusseldorf. Tak jak ona ma cztery wejścia i spełnia wymagania wszystkich systemów logistycznych. Jej nośność to ponad 500 kg, przy małym ciężarze własnym. Sama waży jedynie 10 kg. Dzięki temu, że jest produkowana zgodnie ze standardami EPAL, jest bardzo wytrzymała, a jej jakość podlega stałej kontroli. Konstrukcja ta posiada wejścia ze wszystkich stron, dzięki czemu łatwo umieścić ją i transportować na wózku widłowym.

Stabilność i ochronę przed uszkodzeniami  zapewnia jej 6 metalowych wsporników o grubości 3mm. Na nich znajduje się oznakowanie tj. słowo EPAL w owalu. Certyfikowana EPAL 7 posiada także okrągłe wsporniki środkowe, co dodatkowo ułatwia jej obsługę. Pół paleta EPAL 7 może być wykorzystywana w magazynach, także tych zautomatyzowanych. Za pośrednictwem EPAL Polska ta pół paleta jest testowana przez największe polskie przedsiębiorstwa handlu detalicznego. Szczególnie sprawdza się  w przechowywaniu i transporcie napojów. Produkty umieszczone na takiej pół palecie są mniej narażone na uszkodzenia a same nośniki przyczyniają się do ograniczenia pracy ręcznej przy zatowarowaniu placówki handlowej. Na tych pół paletach łatwe jest rozmieszczanie towarów w newralgicznych miejscach sklepu, co wpływa na łatwość dokonywania zmian.

Pół palety nie tylko z drewna

We współczesnej logistyce funkcjonują nie tylko drewniane pół palety. Sporą rolę ogrywa także produkcja palet wykonanych z tworzywa sztucznego - wykonane  z kopolimeru. Ich waga nie przekracza 5 kg. Najlżejsze są jednak jednorazowe pół palety wiórowe. Mają ciężar własny 2,5 kg. Najczęściej wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, a także w transporcie medykamentów i sprzętu medycznego. Dostępne są w wersji z pełnym blatem, z powierzchnią antypoślizgową przytrzymującą towar na powierzchni składowania oraz bortnicami na brzegach, które zapobiegają zsuwaniu się ładunków.

Są bardzo użyteczne w transporcie i ekspozycji lekkich towarów. Stopki umieszczone w  podstawie umożliwiają układanie ich w stos. Niektóre z tych pół palet wyposażone są w płozy. Na nich umieszczać można nawet cięższe przedmioty. Walorem plastikowych pół palet jest to, że łatwo je utrzymać w czystości. Nie atakują ich pleśnie i grzyby. Są odporne na wilgoć. Mogą więc mieć kontakt z żywnością i artykułami o dużych wymaganiach sanitarnych. Niektóre z nich mają atest Państwowego Zakładu Higieny.

Pół palety drewniane są także doskonałym materiałem do budowy mebli i innych elementów wyposażenia mieszkań czy ogrodów. Mając trochę wyobraźni, można z nich stworzyć oryginalne i funkcjonalne sprzęty.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.