slider-hgv.jpg
Rodzaje drzew wykorzystywane w produkcji palet drewnianych HGV i nie tylko
8 lipca 2021

Rodzaje drzew wykorzystywane w produkcji palet drewnianych HGV i nie tylko

Drewno posłużyło także do tworzenia dzieł sztuki. Ludzie nauczyli się oceniać jakość drewna, mierząc jego twardość, odporność na działanie wilgoci, usłojenie czy podatność na aktywność szkodników.

Drewno pochodzi z gatunków iglastych bądź liściastych. Można je także podzielić na miękkie i twarde. Ze względu na pochodzenie rozróżniamy gatunki krajowe i egzotyczne. Kiedyś te przywożone z odległych krajów były dostępne jedynie dla najbogatszych. Dziś jest inaczej, choć w dalszym ciągu ceny drewna krajowego są dużo niższe.

Poza korzystniejszymi cenami drewno pochodzenia krajowego ma wiele cech, które czynią z niego atrakcyjny materiał do produkcji różnego rodzaju dóbr, jak np. palety drewniane HGV

Jakie drewno wykorzystuje się w przemyśle drzewnym?

 

 • Świerk jest szeroko stosowany w górnictwie i budownictwie. Robi się z niego schody, okna czy podłogi. Nadaje się także do produkcji płyt wiórowych, wysokogatunkowego papieru oraz instrumentów muzycznych.
 • Jodła to dobry materiał na palety, skrzynki, a w przemyśle chemicznym także  kadzie i beczki. Produkuje się z niej zapałki oraz pudła rezonansowe instrumentów i piszczałki organowe.
 • Sosna dobrze sprawdza się w budownictwie i górnictwie. Wyrabia się z niej podkłady kolejowe , meble, narzędzia, a także różnego rodzaju pojemniki. Sosna to nie tylko drewno. Z jej żywicy produkuje się terpentynę i znaną muzykom kalafonię. Igły sosnowe to baza dla sosnowego olejku.
 • Dąb nie bez powodu jest symbolem siły. Jego drewno jest twarde i wytrzymałe. Buduje się z niego statki, elementy maszyn i pojazdów. W budownictwie jest doskonałym materiałem na progi i parkiety. Służy też do produkcji zabytkowych mebli.
 • Topola czarna , jej trwałość nie jest duża, dlatego okleiny i sklejki z nie wykonane nadają się głównie do wnętrz. Z topoli czarnej robi się papier, wełnę drzewną, zapałki oraz rysownice i ołówki.
 • Buk daje drewno nieco bardziej miękkie niż dąb. Jest też mniej odporne na ścieranie. Bardzo dobrze znosi duże obciążenia. Dzięki ścisłej strukturze nadaje się na klepki podłogowe, meble i sklejki lotnicze. Drewno bukowe uzyskuje wartość użytkową, dopiero gdy drzewo skończy 100 lat. Aby nie pękało i nie pęczniało, musi być poddane działaniu pary wodnej.
 • Modrzew to świetny materiał na parkiety i boazerie. Nadaje się także do produkcji mebli i galanterii meblowej. W związku z tym, że w Polsce drzewo to jest pod ochroną, jego podaż nie jest duża.
 • Orzech posiada średnią twardość. Można z niego produkować meble, boazerie, a także ramy do obrazów czy intarsje. Z drewna orzechowego wytwarza się instrumenty muzyczne oraz kolby strzelb i galanterię drewnianą.
 • Klon pochodzący z Europy  jest drewnem miękkim. Znacznie twardszy jest klon kanadyjski. Robi się z niego meble, boazerie,forniry i sprzęty kuchenne. Klon służy także do wyrobu rękojeści, obcasów czy prawideł obuwniczych.
 • Brzoza daje drewno niezbyt trwałe, ale twarde i łatwe do  obrobienia. Nadaje się na okleiny, płyty i sklejki. Robi się z niej wyroby snycerskie, papier i celulozę.
 • Grusza i jabłoń to drzewa dające pyszne owoce. Mają jednak także inne zastosowania. Produkuje się z nich meble, ramy okien i parkiety. Można w nich rzeźbić i wyrabiać z nich ramy do obrazów. Służą do produkcji narzędzi mierniczych i kreślarskich. Z drewna gruszy i jabłoni wytwarza się także czółenka tkackie i uchwyty ręcznych narzędzi
Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.